#754 - Świat mody jest równocześnie fantastyczny i obrzydliwy...

Powieść Juno Dawson to młodzieżówka, która porusza temat modelingu wśród młodych dziewczyn. Ukazuje blaski i cienie tego na pozór idealnego zawodu. Przedstawia to jak potrafi niszczyć, gdy nie zareaguje się na pewne sytuacje w dobrym momencie...
 
„Targ mięsny” opowiada historię 17-letniej Jany Novak, która jest narratorką książki. Poznajemy ją w momencie  zauważenia jej przez agencję modelek i towarzyszymy podczas pracy. Jana swoją historię opowiada bez owijania w bawełnę. Ukazuje blaski i cienie tego, co dał jej modeling. Co jakiś czas opowieść jest przerywana krótkimi fragmentami wywiadu, który dodatkowo podkreśla wszystkie dziejące się wydarzenia. Jest to interesujące przedstawienie głównej bohaterki oraz wydarzeń, bo do końca powieści nie wiemy dokąd to wszystko zmierza. To sprawia, że książkę czyta się jeszcze z większym zaangażowaniem.
 
Juno Dawson
Targ mięsny
Wydawnictwo Books4YA
Tłumaczenie Ewa Kleszcz
 
Mimo że to fikcja literacka to i tak fabularnie książka jest dopracowana przez autorkę w każdym aspekcie. Słuchałam jej w audiobooku, który czytała Aleksandra Domańska. Według mnie ukazała bohaterkę w tak rzeczywisty sposób, że lepszej lektorki nie mogłam sobie wymarzyć. Uwielbiam głos pani Aleksandry i gdy tylko włączyłam audiobook to przepadłam na 6 godzin. Juno Dawson opisała branżę modową skrupulatnie nie omijając żadnego problemu. Taką wiedzę mogła mieć tylko dzięki dobremu researchowi. Określa modeling i cały ten świat jako targ mięsny — miejsce, w którym nie jesteś człowiekiem. Jesteś żywym towarem, piękną buzią, manekinem, który dopasowuje się tylko do okoliczności. Oczywiście modelki dzięki temu są bogate i rozpoznawalne, ale czy to jest warte tego wszystkiego? Cena jaką płacą młode i piękne dziewczyny, by tylko przez dziesięć lat być rozpoznawalną — jest zbyt wysoka.
 
„Targ mięsny” szokuje i pozwala dostrzec wszystko. Słuchając przedstawianej historii nie mogłam zrozumieć, dlaczego to wszystko jest takie sztuczne i  napompowane. W niektórych momentach było mi szkoda Jany. Cieszyły ją te wszystkie pokazy — bawiła się tym i nie brała tego na poważnie. Z czasem, gdy jej kariera nabrała tempa — zaczęły się schody. Jej frustracja, złość, rozgoryczenie i tęsknota za bliskimi była bolesna. Jana była taka prawdziwa i gdy zetknęła się z brutalnością zawodu to nie mogła postąpić inaczej.

Autorka dzięki tak rozbudowanej fabule i bohaterce, która zetknęła się z tym światem, postarała się pokazać jak wygląda to od środka. Nie zdziwił mnie fakt, bo wiedziałam o tym, że modelki są na dietach, które się na nich wymusza. Że często mają zaburzenia odżywiania. Przedstawienie castingów i odhaczania kolejnych zleceń była szokująca. Top Model jest słabą parodią tego, co się naprawdę dzieje na takich 'konkursach'. Co zabawne i to zostało wytknięte w książce — Top Model nie ma nic w sobie z modelingu tylko jest jego iluzją.

Podsumowując powieść Juno Dawson to dobra powieść młodzieżowa ukazująca bardzo dużo w życiu młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłość. Wątek z zaburzeniami odżywiania, przedmiotowość, wykorzystywanie seksualne, tęsknota za rodziną i radzenie sobie z wieloma stresującymi sytuacjami. Mogłabym wymieniać i wymieniać. Jedynym minusem były przekleństwa, których według mojego odczucia było za dużo. Wolę jak w książkach są one sprowadzone do minimum i pojawiają się w momentach, które nadadzą jakiś charakter. Podkreślą coś. Tutaj było ich po prostu za dużo. Jednak mimo wszystko polecam. To była dobra lektura.
 


0 comments