#716 - Co zrobisz z siedemnastoma milionami?

Z Adele Parks to moje pierwsze spotkanie. Do przeczytania bestsellera z internetowej Księgarni TaniaKsiazka.pl sięgnęłam nie tylko z powodu opisu, ale przede wszystkim okładki.
 
Fabuła „Uważaj, czego pragniesz” to bardzo tajemnicza i mroczna historia, w której zachowania ludzkie mogą nas zaskoczyć.  Historia opowiada o małżeństwie Greenwoodów, którzy od wielu lat wypełniają kupon totolotka wytypowanymi liczbami. To samo robią ich wieloletni przyjaciel, z którymi spędzają czas czy to przy grillu, czy kawie. Gdy pewnego dnia okazuje się, że wytypowane liczby zostały wylosowane i wygrana ponad siedemnastu milionów funtów jest już pewna, to wieloletnia przyjaźń nie ma już znaczenia. Przyjaźń ot, tak staje się niczym, a zazdrość i zachłanność popychają dawnych przyjaciół do czynów, których nikt by się nie spodziewał.

Adele Parks
Uważaj, czego pragniesz
Wydawnictwo Kobiece
Tłumaczenie Urszula Gardner 
 
Powieść jako thriller psychologiczny to odzwierciedlenie ludzkich zachowań w najmniej oczekiwanych momentach. Jest dobrze skonstruowany, ponieważ akcja toczy się dynamicznie i nie ma żadnych przestoi i luk w fabule. Każda sytuacja, słowo, czyn ma tutaj określone znaczenie. Fabuła zaskoczyła mnie na tyle, że nie mogłam przewidzieć za bardzo jakie będzie zakończenie tej historii. Autorka wiedziała, jak zasiać ziarnko niepewności i podsycić to wszystko odpowiednio opowiedzianym kłamstwem. Przedstawienie postaci pod względem psychologicznym uważam za perfekcyjnie. Adele Parks przedstawiła każdego z bohaterów bardzo dokładnie nie zapominając o jego zaletach, ale przede wszystkim wadach, które pokazują to, jakimi ludźmi są bohaterowie. Tutaj każde słowo miało swój wydźwięk, zachowanie emocje. Podczas czytania miałam wrażenie, że to jeszcze nie koniec. Ludzcy i realni bohaterowie, którzy w obliczu zazdrości i zawiści są w stanie zrobić dosłownie wszystko.

„Uważaj, czego pragniesz” zamówiona w Księgarni TaniaKsiazka.pl to powieść złożona. Zadająca wiele pytań takich jak: Ile warta jest przyjaźń?, Do czego jest w stanie posunąć się człowiek, aby osiągnąć swój cel? W przypadku tej książki bohaterowie mimo wygranej nie mogli odczuwać korzyści. Zamiast lepszego czasu, odmienionego losu, mierzyli się z koszmarem lub gorzej... piekłem na ziemi. Z wielką starannością autorka zadbała o to, aby pokazać jak te dobre emocje i serdeczność, jaka płynie z przyjaźni, może zamienić się w nienawiść i zazdrość.

Co do zakończenia to uwielbiam ten moment, w którym już wiem, że wytypowany przeze mnie koniec nie jest taki. To świadome wodzenie za nos autorów w tego typu powieściach jeszcze bardziej sprawia, że historia nabiera tempa i bardziej mi się podoba. Jeśli lubicie zaczytywać się budzących napięcie thrillerach psychologicznych. Gdzie ludzkie zachowania wywołują gęsią skórkę. Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę i dowiedzieć się, co w niej jest takiego dobrego. Bardzo polecam jest to książka, którą trudno przewidzieć.

1 komentarz