#712 - Tajemnicze zło i przeznaczenie

„Extasia”
 to rodzaj dystopii, w której dostaniemy wątki patriarchatu, czarownic, magii, fanatyzmu odnośnie religii, siostrzanej więzi oraz silnej przyjaźni.

Rozpoczynając czytanie nie byłam pewna czy dokładnie to połączenie wątków może się sprawdzić. Jednak okazało się, że to był to zaledwie ułamek tego, co czekało mnie później.

Nie jest to powieść jednowątkowa. Podzielona została na kilka poszczególnych części, które pozwalają rozwiązać wszystkie problemy. Główną bohaterkę Amity poznajemy, gdy została poddana próbom przez społeczeństwo, w którym żyje. Ma to związek z jej domem i matką, w którym pojawił się grzech. Rada Przystani, w której żyje postanowiła, że dziewczyna musi odpokutować winy. Przez co Amity przeszła dosłownie piekło na ziemi. Zachowanie społeczności i rodziny, która miała o nią dbać było karygodne. W większości sytuacji nie jest to normalne zachowanie i gdy wczytuje się w ich religijność ma się nieodparte wrażenie, że to kult i nie ma nic wspólnego z wiarą. Amity nie może pomarzyć o spokoju, ponieważ cały czas musi mieć się na baczności. Mimo przejścia wszystkich prób, społeczeństwo nadal patrzy na nią jak na wyklętą. Aby nie cierpieć z rąk najbliższych stara się żyć zgonie z wierzeniami, ale nie do końca jest w stanie zaakceptować czy ślepo można tak we wszystko wierzyć.

Claire Legrand
Extasia
Wydawnictwo Jaguar
Tłumaczenie Michał Zacharzewski

Jako jedna z nowości z internetowej księgarni TaniaKsiazka.pl jest to bardzo mroczna powieść. Nie każdemu czytelnikowi może przypaść ona do gustu. Czytałam podobną tego typu powieść po angielsku, w której to właśnie jest mała społeczność a kobiety są przyporządkowane mężczyznom i muszą spełniać swoje powinności. A służba Bogu jest tutaj dobrem najświętszym. Autorka dopracowała opisanie społeczności Przystani w stu procentach. Nie zapomniała o żadnym szczególe. Akcja rozwija się płynnie i poznajemy społeczność od ich zwyczajów, po ich wiarę oraz działania, z którymi większość nas mogłaby się pokłócić. Kobiety są tutaj sprowadzone do podrzędności, które mają wykonywać to co ich obowiązkiem. Są to opisy niekiedy straszne, ponieważ najmniejsze przewinienie jest traktowane jako grzech i opętanie przez diabła.

„Extasia” zamówiona w Księgarni TaniaKsiazka.pl została napisana bardzo ciekawym stylem. Mimo jego podniosłości, który można wytłumaczyć opisaniem społeczności Przystani i kultu wiary czy też fanatyzmu, to czyta się ją bardzo dobrze. Każda sytuacja opisana w powieści ma swój wydźwięk. Co powoduje, że emocje i niepewność są nieodłączną częścią, gdy czyta się tę historię. Opisy, które zostały napisane przez autorkę są dokładne i można po nich samych wywnioskować wiele rzeczy. Jednak jako całość ta powieść jest dla mnie majstersztykiem.

Amity to bohaterka silna w każdym calu. Nie odpuszcza sobie i chce dowiedzieć się kto jest dobry i godny zaufania. Być może miłości. Przyglądała się wszystkiemu skrupulatnie, co sprawiało, że wiedziała kto chce ją wykorzystać. Zwroty akcji związane z jej postacią oraz miasta, w którym żyła były ciekawe i absolutnie potrzebne! Zbudowany świat i charakter powieści ukazuje „Extasię” jako historię, która wyróżnia się na tle innych. Być może i podobnych. Jest to książka wyjątkowa z ciekawym klimatem i postaciami. Aż trudno cokolwiek powiedzieć, aby nie zdradzić fabuły.
 

3 komentarzy

  1. Słyszałam o niej sporo dobrego i jestem jej bardzo ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam. Zakochałam się w okłatce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo podobała mi się ta książka, a zwłaszcza jej niebanalna fabuła.

    OdpowiedzUsuń