#693 - Czy jesteś w stanie okłamać samego siebie?

Nawiązując do pytania w tytule - jesteś i bardzo często robisz to odruchowo. Mnóstwo sytuacji wydaje się zmuszać nas do schowania się w kokonie zaprzeczenia, wymówek czy pocieszaczy, żeby chronić wrażliwe miejsce. Ale czy naprawdę warto?

Autorki zgodnie twierdzą, że na dłuższą metę nie. Pokazują w jakich przypadkach tzw. słowa-plastry mogą być skuteczne, ale tak jak opatrunki trzeba je w końcu zdjąć. I tak jak przy zrywaniu plastra, może czasem zaboleć, jednak krokiem do leczenia jest zajrzenie pod warstwę ochronną. 

Książka podzielona jest na części, z których najobszerniejszą stanowią przykłady reprezentujące gros mechanizmów obronnych, zwieńczone komentarzem psychologa. Podsumowaniem książki są ćwiczenia, które pozwolą pomóc wdrożyć nawyki przeciwdziałające niekorzystnym efektom samooszukiwania się.

Monika Janiszewska, Adriana Klos
Jak być szczerym ze sobą. Od unikania trudnych doświadczeń do prawdziwej akceptacji siebie
Wydawnictwo Sensus
Lektor Kinga Miśkiewicz

Książka jest bardzo krótka, skupiająca się, jak pisałam wyżej na analizie przykładowych sytuacji. Myślę, że została napisana z myślą o osobach, które wcześniej nie spotkały się się z zagadnieniami z tego zakresu, aby zasygnalizować ewentualne możliwości pracy nad sobą pogłębiane za pomocą innych źródeł czy pracy z terapeutą. Nie spodziewajcie się więc poradnika, który od ręki rozwiąże problemy pielęgnowane z uporem przez lata.

Jednakże mimo pewnych uproszczeń, książka jest ciekawym studium przypadków, jak różne mogą być mechanizmy obronne. Myślę, że mogą w niej znaleźć inspiracje szczególnie osoby, które potrzebują poczucia, że nie są ze swoim zmaganiem czy lękiem same, ale inne osoby również zmagają się z podobnym problemem lub znają ścieżkę jak sobie z nim poradzić.

Dla mnie najciekawszy i oddający zawarte w tytule obietnice był ostatni rozdział zawierający ćwiczenia. Jednak całość nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak zapowiadał opis. Możliwe, iż wynika to z faktu, że to nie pierwszy poradnik, po który sięgnęłam i analiza przypadków mechanizmów obronnych nie jest dla mnie nowością. 

Jednakże bardzo polecam na rozpoczęcie przygody z próbą lepszego zrozumienia siebie samego zarządzanego przez fascynujące sploty algorytmów.0 comments