#694 - Opowieść kobiety o małżeństwie

„Opowieść niewiernej” to przedstawia historię o małżeństwie, które z pozoru jest idealne. Nie można mu nic zarzucić.  Jednak Ewa i Maciej mierzą się z wieloma problemami, co kobietę doprowadza do frustracji i złości. Historia przestawiona przez Magdalenę Witkiewicz opowiada o walce o związek za wszelką cenę.
 
Czy walka o związek ma sens, kiedy zamiast cię trzymać w bezpiecznych ramionach, tylko cię rani? Po przeczytaniu książki pani Magdaleny jestem w stanie powiedzieć, że jest to ważna pozycja książkowa, która zwraca uwagę na te najdrobniejsze gesty i zachowania. Mówi o potrzebie miłości, ale i o tym, że samotność w związku to nie jest kara i nikt na nią nie zasługuje.
 
Magdalena Witkiewicz
Opowieść niewiernej
Wydawnictwo W.A.B.
 
Małżeństwo Ewy i Macieja wydaje się być idealne. Jednak także w idealnym świecie pojawiają się problemy. Z takimi właśnie mierzą się ci bohaterowie. Nie ma tutaj wyszukanych sytuacji, które ukazywałyby małżeństwo jak również każdy związek od tej trudniejszej strony. Toż codzienne życie, nasze przyzwyczajenia, zamiatanie problemów pod dywan czy niedopowiedzenia. Ewa była w stanie naprawdę bardzo dużo poświęcić dla małżeństwa i dla niego walczyła o wszystko. Niestety brak zainteresowania ze strony męża, ciągłe pretensje i podkreślanie przez niego, że to on jest w tym układzie najważniejszy, pchnęło kobietę do zdrady. Niedopowiedzenia i brak komunikacji sprawił, że ci oboje nie potrafili odnaleźć siebie, a może nigdy do siebie nie pasowali?
Kiedyś myślałam, że miłość polega na tym, że nie dostrzegamy wad drugiej osoby. Teraz jestem przekonana, że byłam w błędzie. Miłość to przede wszystkim akceptowanie wszystkich niedoskonałość partnera. Bo kocha się nie za coś, ale mimo wszystko... 
Słuchając powieści w audiobooku byłam przejęta historią Ewy. Trochę jej współczułam, przez co przechodziła z mężem, który nigdy nie zauważał jej potrzeb i pragnień. Dopasowywał się do wszystkiego i akceptował wszystko, co się działo, ale nigdy tak naprawdę tego nie chciał. Magdalena Witkiewicz zagłębiła się nie tylko w problemach małżeńskich/związkowych, ale co ważne w psychice głównych bohaterów. Jesteśmy dzięki temu poznać myśli i wszystkie emocje, jakie im towarzyszą. To też sprawiło, że inaczej patrzyłam na Ewę, bo oczywiście dopuściła się zdrady i jest to złe — ale i poznajemy jej motywy i staramy się je zrozumieć.

Czy po przeczytaniu miałam myśl, że to dzieje się w wielu małżeństwach, gdy to kobiety bądź mężczyźni jednostronnie walczą o nie? Tak. Z czego to wynika i jak można temu zaradzić? To wszystko sprawia, że pragnie się znaleźć odpowiedź na te wszystkie pytania. Wzruszyłam się na końcówce, gdy Ewa w końcu odnalazła swoje szczęście. Jej nieszczęścia wynikały z jej prób naprawy czegoś, co od zawsze było skazane na porażkę.

„Opowieść niewiernej” to historia o walce o szczęście, o zaryzykowaniu i popełnianiu nawet tych najgorszych błędów. Skłania ona do refleksji na temat samotności będąc w związku, o byciu docenionym i spełnionym. A co najważniejsze o pokochaniu siebie i braniu pod uwagę tego, że zawsze powinniśmy być dla siebie najważniejsi, gdyż spędzamy ze sobą 24h/dobę i nie możemy od siebie odpocząć. Polecam!

0 comments