• ARTYKUŁY
  Przeczytaj artykuły związane z tematyką książkową i nie tylko! Chcesz nas poznać i dowiedzieć się, co polecamy? Znajdziesz to tutaj - sprawdź teraz! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CYKLE KSIĄŻKOWE
  Tutaj poczytasz o wszystkich cyklach książkowych, które są obecnie prowadzone na stronie ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • RECENZJE
  Wszystkie recenzje dostępne w jednym miejscu! Zajrzyj tutaj ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Witaj!
Cześć, witamy Cię na blogu prowadzonym przez dwie, zupełnie różne dziewczyny, które połączyła miłość do książek! ❤ Znajdziesz tu szeroką gamę gatunków, opinii i wrażeń około-książkowych. Śmiało, rozejrzyj się tutaj!

Mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej ❤
CHCESZ PODJĄĆ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ?
CZYTAJ WIĘCEJ

#658 - Co zrobisz, gdy zabraknie wody?

Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się głosy o niepokojącym stanie ziemskiego klimatu*. Ekstremalne zjawiska pogodowe, pożary, wzrost średniej temperatury, polskie zimy bez śniegu… Wydaje się to odległe i niezależne od nas, ale gdyby książka zabrała czytelnika w sam środek kryzysu, gdy z kranów po prostu przestaje płynąć woda?

Wydawało się, że to będzie kolejne suche lato, jakich wiele już nawiedziło Kalifornię w ostatnich latach. Wszystko będzie dobrze, póki wszyscy będą przestrzegać reguł i racjonować wodę, prawda? Tylko, że nagle nie ma czego oszczędzać. Suche Krany zmuszają ludzi do walki o przetrwanie. Jak długo jesteś w stanie przeżyć bez wody, nim pozbędziesz się człowieczeństwa? Do czego się posuniesz, by ocalić siebie i najbliższych? Czy możesz na kogokolwiek liczyć?

Neal Shusterman, Jarrod Shusterman
Susza
Wydawnictwo YA!
Tłumaczenie Jacek Konieczny
 
Akcja Suszy jest bardzo dobrze skonstruowana. Zarówno aspekty zachowania poszczególnych ludzi w obliczu nieuchronnego kryzysu, jak i psychologia tłumu są nakreślone przerażająco realistycznie. Etyka, empatia i ludzkie odruchy idą w kąt, gdy w grę wchodzi przeżycie. Włosy jeżą się na karku podczas czytania, gdy bohaterom raz za razem upada kolejny bastion nadziei. Nagle docenia się proste rzeczy, które wydawałoby się są nienaruszalne - wodę w kranie, przyjaciół, na których możesz liczyć, miłych sąsiadów, którzy poratują swoimi zapasami, gdy zapomnisz o czymś w markecie. 

W kreacjach bohaterów wyjątkowo nie mamy wyraźnego podziału na dobrych i złych. Wszystkie maski opadają, a każdy dopuścił się czynów, na które w normalnych warunkach nie byłoby go stać. W końcu tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono? A cóż będzie lepszym sprawdzianem niż brak zasobu, którego potrzebuje każdy? Dodatkowo dylematy moralne czekają na każdym kroku, a konsekwencje mogą być ostateczne…

Historia jest napisana bezbłędnie i nie jestem pewna co mnie bardziej przeraża - kunszt autorów czy wizja, że ten scenariusz może spełnić się szybciej, niż myślimy? Wpadniecie w opowieść po uszy, a po jej przeczytaniu będziecie odmienieni. I niech mi ktoś powie, że młodzieżówki to puste, głupiutkie opowiastki. 

* po szczegóły odsyłam do https://klimat.pan.pl/ oraz https://www.ipcc.ch/sr15/

Komentarze

 1. takie recenzje sprawiają, że nie widzę innych książek piętrzących się na półkach, tylko muszę sięgnąć po tę konkretną, o której właśnie czytam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serce mi rośnie jak czytam takie komentarze, choć znam ten ból i wzrok piętrzących się książek :D

   Usuń
 2. Namówię moją młodzież, abyśmy wspólnie zabrali się za te przygodę czytelniczą, zapowiada się ciekawie, będzie zatem sporo materiału do dzielenia się wrażeniami i dyskusji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, żeby się udało, bo temat bardzo aktualny :)

   Usuń
 3. Czytałam o niej sporo dobrego, muszę sprawdzić, czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeśli nie będzie namówić bibliotekę na zakup! :D

   Usuń
 4. Może być ciekawa. Jestem zachęcona.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz