#567 - Ile warta jest dla Ciebie gra? [PREMIEROWO]

 

Gra o życie. To stwierdzenie w kontekście nałogowego hazardu nie jest przesadą. Rozmontowuje życie po kawałku - pękają relacje, upada godność, tracona jest praca i pieniądze. Na zewnątrz natomiast nie widać nic. Chyba, że osiągasz kolejne dno lub spotykasz ludzi, którzy znają ten stan.
 
Hazardziści. Gra o życie to przejmująca opowieść, ukazująca zjawisko hazardu z przeróżnych perspektyw. Startujemy z wysokiego C. Zamiast wstępu, autorka ukazuje czytelnikowi krótkie fragmenty wypowiedzi osób powiązanych z hazardem, rozwijane w kolejnych rozdziałach. Oprócz historii osób uzależnionych, w reportażu odnajdziemy również wypowiedzi członków rodzin osób grających nałogowo, ludzi, którzy na hazardzie zarabiają - właściciela kasyna, krupierki czy zawodowych graczy. Obrazy z życia osób zaangażowanych w życie kasyna lub tych, którym hazard przesłonił życie, przeplatane są rozmowami z ekspertami zajmującymi się leczeniem nałogowych hazardzistów. 

Zaryzykujesz i zajrzysz do świata hazardu, gdy na szali możesz postawiać nawet własne życie?


Beata Biały
HAZARDZIŚCI Gra o życie
Wydawnictwo W.A.B.

Przemieszanie wypowiedzi osób, którym hazard zniszczył życie z wypowiedziami ekspertów, uważam za świetny zabieg. Każda z historii rezonowała we mnie na innym poziomie i gdyby nie przełamywanie ich wypowiedziami ekspertów, niejako z drugiej strony, czułabym się przytłoczona ogromem ludzkiego nieszczęścia. Jednak hazard to nie tylko złamane życia - wypowiedzi zawodowych graczy, którzy angażują się w gry wymagające umiejętności strategicznych, jak poker czy brydż, kontrastują z wypowiedziami nałogowców. Strategia i kontrola kontra emocje i zachłyśnięcie się adrenaliną. Hazard może być pełną blichtru rozrywką, sposobem na życie albo narzędziem do zrujnowania się we wszystkich aspektach. Niesamowite, jak wiele zależy od podejścia człowieka i znajomości mechanizmów, które sprawiają, że hazard jest tak wciągający, a jednocześnie popularny we wszystkich grupach wiekowych niezależnie od statusu majątkowego czy płci. Jednak dzięki wytężonej pracy naukowców, terapeutów i lekarzy badających zjawisko uzależnień behawioralnych jesteśmy w stanie przeciwdziałać uzależnieniom oraz rozpoznawać je i pomagać w leczeniu. 

Autorka, jak na reportaż przystało, dzieli się z czytelnikami również statystykami dotyczącymi hazardu oraz przybliża fakty historyczne, które pokazują, że gry losowe towarzyszą ludzkości od wielu wieków, a internet tylko ułatwia dotarcie im do osób zainteresowanych. Według mnie książce niczego nie brakuje. Zawiera świetnie zredagowane opowieści ludzi z pełnego spektrum wieku, którzy doświadczyli zarówno pozytywnych jak i negatywnych skutków hazardu. Możemy sięgnąć po statystyki, fakty historyczne oraz opinie ekspertów. Choć wypowiedzi osoby zajmującej się uzależnieniami od 60 lat, w mojej opinii wybijały się negatywnie na tle merytoryki pozostałych rozdziałów. Pokutowały w niej nieaktualne już założenia i maniera, która mnie osobiście odrzuca od osoby ją reprezentującej. Ale może jednak była potrzebna, by zobaczyć jak wiele w podejściu do leczenia zmieniło się na przestrzeni półwiecza? Ale nie będę wchodzić w szczegóły - zainteresowanych odsyłam do pozostałych rozdziałów Hazardzistów, literatury fachowej lub rozmów z terapeutami uzależnień.

Podsumowując - książkę polecam. W znakomitej większości jest to rzetelne źródło wiedzy o hazardzie od strony psychologicznej, neurobiologicznej i reportażowej, świetnie opracowane i wielowymiarowe. Nic, tylko czytać, jeśli chcemy poszerzyć swoją wiedzę.0 comments