#771 - Jo nigdy nie usłyszała określenia 'dziewczyna do trenowania'...

Wartościowe młodzieżówki to takie, które podkreślają ważne wartości i sprawy młodych dorosłych. Taka właśnie jest jedna z nowości z internetowej Księgarni TaniaKsiazka.pl
 
„Practice Girl” urzeka już od pierwszej strony a główna bohaterka — Jo Beckett to młoda dziewczyna, która jest bardzo zagubiona. To sprawia, że koledzy z drużyny określają ją jako dziewczyną do trenowania. O co chodzi z tym sformułowaniem i dlaczego Jo tak bardzo pragnie czyjejś uwagi i miłości?
 
Estelle Laure
Practice Girl
Wydawnictwo Young
Tłumaczenie Natalia Laprus

Powieść porusza kilka ważnych kwestii, które wpływają na to, jak świat postrzega główna bohaterka. Jo nie miała łatwego życia. Jej rodzice, będąc razem, nie dogadywali się, więc postanowili się rozstać. Matka, która powinna być mimo wszystko przy swojej córce, postanowiła, że to jej były mąż najlepiej się nią zajmie, a ona skupiła się na sobie. Poznała nowego partnera, zaszła w ciążę... Jo mieszkała z ojcem, którego pasją były zapasy. Trenował córkę oraz inne dzieci z drużyny. Niestety pewnego dnia ojciec Jo umiera, a ona zostaje zupełnie sama, mimo że matka stara się jej jakoś pomóc. Jednak ich relacje można określić jako poprawne. Te wszystkie wydarzenia w życiu Jo sprawiły, że pragnie ona miłości za wszelką cenę. Sama przed sobą boi się przyznać, że zbyt szybko się zakochuje w chłopakach, którzy nie odwzajemniają jej uczuć. Gdy dziewczyna słyszy na jednej z imprez, jak wszyscy nazywają ją dziewczyną do trenowania — w końcu prawda do niej dociera i coś w niej pęka. Słowa zmieniają jej podejście i zaufanie, jakim darzyła najbliższe jej osoby...

„Practice Girl” zamówiona w Księgarni TaniaKsiazka. pl to kolejna młodzieżowa powieść z Wydawnictwa Young, która w ostatnim czasie zagościła na mojej półce. Ostatnio wyszukuję właśnie tego typu historii — prostych, a zarazem wyróżniających się, by przykuć moją uwagę. Książka napisana jest prostym i lekkim stylem, przez co czyta się ją z wielką przyjemnością. Autorka postawiła sobie jasny cel, co chce przekazać czytelnikom, choć muszę przyznać, że niektóre wątki bardzo szybko po sobie postępowały. Można to tłumaczyć dezorientacją Jo i tym, że sama nie wiedziała, co ma począć po tym wszystkim, czego się dowiedziała i jak zawiodła się na przyjaciołach. Jednak to nie był tylko jeden taki przypadek. Poruszenie tematów takich jak: żałoba po stracie bliskiej osoby, zawód miłosny czy niedogadywanie się z matką to powszechne tematy młodych dorosłych.

Bohaterowie powieści są różnorodni i choć w głównej mierze wszystko skupia się na Jo to i tak postępowanie innych bardzo wpływa na jej postrzeganie świata. Główna bohaterka przebyła sporą przemianę od tego, jaka była — ta łaknąca za wszelką cenę uwagę i miłość — do zdrowej relacji, która może tylko pomóc i zrozumieć nasze błędy. To naprawa jej relacji z matką, która oddaliła się od niej, a po śmierci ojca Jo jeszcze bardziej nie wiedziała, jak ma rozmawiać z córką. Oczywiście postępowanie Jo czasem było lepsze a czasem nie, ale czy nie tym jest wkroczenie w dorosłość? Metoda prób i błędów. Zakończenie proste i nieskomplikowane. Pozostawiające ułamek niepewności, choć można przypuszczać, że to taki nieoczywisty happy end.
 

0 comments