#770 - Miłość do koni bywa lekiem

Agata Widzowska napisała piękną opowieść o przyjaźni, walce o czyjeś zdrowie i piękną miłość do koni. A to tylko ułamek tego, co oferuje książka, jak i kolejne części Przygody w siodle.
 
Główną bohaterki książki jest Jagoda — pewna siebie, ale rozkapryszona nastolatka, która każde wakacje spędzała w najpiękniejszych miejscach na świecie. Otoczona znajomymi, którzy by przypasować się do grupy, oczekiwali podobnych standardów. Niestety z powodu rodzinnych problemów jej rodzice nie wysyłają jej na super wypasione wakacje. Jagoda ma spędzić je u cioci i wujka na wsi. Nastolatka nie jest z tego powodu zadowolona — uważa, że to jest nieśmieszny żart jej rodziców i nie rozumie, dlaczego jej to zrobili. Dziewczyna jest niezadowolona, że całe dwa miesiące ma pomagać wujostwu a co najgorsze zajmować się zwierzętami, za którymi ona nie przepada...
 
Agata Widzowska
Koń na receptę
Wydawnictwo Dreams

Wszystko powoli się zmienia, kiedy to Jagoda poznaje kuzynostwo i rówieśników, którzy pokazują jej, że można świetnie bawić się na wsi i zawrzeć sporo ciekawych przyjaźni. Z ludźmi, ale i — uściślając — z końmi. Rówieśnicy uczą Jagodę wspólnej walki i miłości. To na gospodarstwie wujostwa dziewczyna dowiaduje się więcej o pomocy słabszym — niepełnosprawnym dzieciom. Dowiaduje się czym jest rehabilitacja — hipoterapia, w której konie uczestniczą i jak wpływa to na samopoczucie słabszych. Szczególną uwagę ma w tej książce tytułowy „koń na receptę” — Szogun. Uratowany z rąk nieodpowiedniego właściciela. Jednak koń nigdy nie został wykupiony od wcześniejszego właściciela i Jagoda wraz z nowymi przyjaciółmi pragnie zebrać kwotę, za którą koń ma zostać odsprzedany. Czasu pozostało niewiele i tak młodzież stara się zebrać pieniądze w każdy możliwy sposób. Wymyślają różne wiersze, rysują do tego odpowiednie rysunki. Zbierają jagody w lesie czy grzyby... Czy wszystko zakończyło się dobrze i Szogun został w gospodarstwie wujostwa Jagody?
 
„Koń na receptę” to książka, która zachwyci młodych jak i starszych czytelników. Jest lekka i czyta się ją z wielką przyjemnością. Do tego porusza naprawdę ważne tematy. Przede wszystkim to siła przyjaźni i walka o wspólne dobro zwierząt a w tym przypadku — Szoguna. Wspólna sprawa zbliża do siebie nastolatków i dzięki temu uczą się, że mogą na siebie liczyć. Oprócz tego mamy tutaj wątek dzieci niepełnosprawnych i ważnej dla nich rehabilitacji. Agata Widzowska stara się pokazać, że każdy człowiek mimo ułomności i słabości jest równy. Mamy tutaj wiele śmiesznych sytuacji jak na przykład udział w tzw. koniłapie. Główna bohaterka Jagoda przechodzi sporą przemianę i uczy się, co jest w życiu ważne. Bycie tego świadkiem także pokazuje młodzieży, jakie zachowania są dobre i że nie zawsze to 'gorsze' jest tym najgorszym i niesprawiedliwym. A książka na pewno spodoba się niejednemu miłośnikowi koni.

0 comments