#720 - Najbardziej zdradliwe są małe gesty

Pieniądze mają moc a ludzie, którzy mają ich w nadmiarze, potrafią siać bardzo skomplikowane intrygi, by tylko dopiąć swego. Do czego może być zdolny człowiek? Powieść Sarah Pinborough udowadnia, że do wszystkiego.

„Ta druga” to książka, która pod wieloma względami potrafi zaskoczyć czytelnika. Choć trzeba przyznać, że początek powieści nie był tak wciągający jak mogłoby się wydawać. Jednak z biegiem akcji, gdy wszystko zaczęło się rozkręcać nie dało się od niej odejść, by dowiedzieć się, co wydarzy się dalej.

Sarah Pinborough
Ta druga
Wydawnictwo W.A.B.
Tłumaczenie Anna Hikiert

Historia skupia się na poznaniu dość specyficznego kręgu ludzi, którzy żyją w wyższych sferach od lat. Przedstawione małżeństwa przez autorkę są bardzo skupione na tym, by wyglądać nieskazitelnie. Choć chyba bardziej to mężczyźni z klasą oczekują tego od swoich nieidealnych żon. Kobiety nie mają prawda głosu — według ich mężów mają tylko elegancko wglądać i się nie wychylać, a ich przeszłość kazano im pogrzebać i o niej zapomnieć. Bliżej poznajemy dwa małżeństwa — Marcie, która jest drugą żoną Jasona. Kobieta musiała bardzo wiele poświęcić, by przypodobać się nowemu środowisku. Kobieta skrywa wiele sekretów. Jednak dzięki pieniądzom męża i możliwością zapomina o tym, co ją kiedyś spotkało. Pod wieloma względami jest podobna do swojego męża Jasona, który pragnie przejąć firmę, którą prowadzi ze wspólnikiem — Williamem. Jego plany zostają jednak zrujnowane, kiedy to jego wspólnik wraca z rocznego urlopu w Europie z nową żoną — Keishą. Czarnoskóra młoda kobieta jest urocza i pewna siebie i całe środowisko, z którego wywodzi się William uważa jego zachowanie za bardzo niewłaściwe. Znajomi mężczyzny tłumaczą sobie to jego traumami związanymi ze śmiercią pierwszej żony oraz syna. Nowa miłość Williama to tak naprawdę przykrywka dla mężczyzny — taka dobra mina do złej gry. Sama Keisha ma swoje sekrety i demony, z którymi walczy i to wszystko składa się niestety na całą resztę wydarzeń. Wydarzeń, które sprowadzają się do wielu nieszczęść w Elicie Savannah.
 
Zachowanie każdego z bohaterów jest specyficzne, ale poznajemy ich dogłębnie z każdej strony. Wychodzą te dobre rzeczy, ale i te najbardziej okrutne i okropne, których nie można pojąć rozumiem. Do czego są zdolni ludzie? Po tej powieści wiadome jest, że do wszystkiego. Bohaterowie są w stanie poświęcić naprawdę wiele by dopiąć swego i aby nie stracić niczego. Keisha wprowadziła spory zamęt w nowej społeczności. Sama zmagała się z demonami co potęgowało jej niestabilność w pewnych momentach. Marcie chciała osiągnąć cel, by być bogatą za wszelką cenę i robiła wszystko by jej mąż Jason temu sprostał. Wpakował się na swoje życzenie w wiele niewygodnych dla niego spraw, ale jak to mówią... czyny nie są pozostawione same sobie i zawsze towarzyszą im konsekwencje. Co do Williama to był stary dziad, który chciał sobie udowodnić za wiele i zapomnieć o krzywdach, jakie wyrządził. Cóż i tu autorka zadbała, że musiał zmierzyć się z własnymi traumami.

Początkowy chaos spowodowany zbyt szybką akcją przerodził się w śledzenie akcji w bardzo zachłanny sposób. „Ta druga” jako powieść z nurtu thrillera sensacyjnego bardzo szybko wciąga czytelnika w świat hermetycznego społeczeństwa. Nie można nikomu ufać, a każdy może zdradzić lub zrobić coś, co rozsypie się jak domek z kart. Zakończenie bardzo zaskakujące. Odnośnie akcji jak i zachowania bohaterów — tych pobocznych również. To był bardzo dobry zwrot akcji, który zbija z tropu. Książka godna polecenia i fani gatunku z pewnością będą nią zachwyceni!

2 komentarzy

  1. Kupiłam sobie tę książkę, ale jeszcze jej nie czytałam. Jestem jej bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam teraz ochotę na takie książki, więc będę miała na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń