#721 - Zaplanowane morderstwo czy może przypadkowa śmierć?

Wydawnictwo Mięta to świeżynka na rynku wydawniczym. Autorkę kojarzyłam po innym tytule, więc nie zastanawiając się dłużej postanowiłam tę jedną z nowości zamówić w internetowej księgarni TaniaKsiazka.pl.
 
Powieść Karoliny Głogowskiej to trzymający w napięciu thriller, który rozkłada na czynniki pierwsze ludzkie zachowanie i ich podejście do życia. W książce poznajemy historię Adama Hinza, który po wielu przejściach jest podopiecznym Fundacji Junona. Wspomniany ośrodek zajmuje się pomocą ofiarom przemocy domowej. U Adama jest to związane z jego żoną Dominiką, która przejawia różne oblicza swojej osobowości. To właśnie w Fundacji Adam spotyka Sawę Bogucką, kobietę, którą uwielbia cała Polska. Kobieta prowadzi kanał w mediach społecznościowych skupiający się na motywacji, by pomóc osobom przemocy domowej wyjść na prostą i żyć normalnie. Sawa nie przebiera w półśrodkach. Jest dosadna i szczera do bólu. Odnieść można wrażenie, że jej postawa to dobrze wyuczona rola. Przypadkowe spotkanie Adama i Sawy to tylko tło. Głównym wątkiem książki jest sprawa zabójstwa Adama, do którego przyznaje się właśnie Sawa. Czy kobieta mogła być zdolna do zbrodni?
 
Karolina Głogowska  
Wzorzec
Wydawnictwo Mięta

Czytając „Wzorzec” odnosi się wrażenie, że nic nie jest oczywiste, a dopiero ostatnie strony wyjaśniają dosłownie wszystko. Fabuła podzielona jest na dwie płaszczyzny. Pierwsza odnosi się do życia Adama, gdy jeszcze żył i trafił do fundacji oraz po jego śmierci, gdy policja bada zabójstwo, którego dopuściła się Sawa. Autorka w bardzo wnikliwy sposób przedstawia bohaterów. Zarówno tych najważniejszych jak i tych, których można byłoby uznać za tło.
 
Adam to był zagubiony człowiek, który był bardzo impulsywny, ale jednocześnie pragnął być w centrum uwagi. Wystarczyły mu bardzo często tylko słowa, aby czuć podniecenie i adrenalinę w żyłach. Z kolei Sawa była pewną siebie kobietą, która wiedziała, jak osiągnąć rozgłos i jak dobrze go wykorzystać. Była pewna swego i dlatego też zgłosiła się na policje i uczyniła z siebie główną podejrzaną. I choć jest to zagwozdka dla ludzi z wydziału śledczego to za wszelką cenę starają się odkryć prawdę. Czytając powieść jest się blisko mordercy — czuje się jego oddech na szyi, ale trudno jest cokolwiek wyczytać aż do ostatniego rozdziału. Muszę przyznać, że źle typowałam zakończenie.

„Wzorzec” zamówiony w księgarni TaniaKsiazka.pl to bardzo dobrze napisana książka. Styl autorki przypadł mi do gustu, ponieważ opisuje wszystko prosto i rzeczowo. Nie skupia się na półśrodkach i nie zapomina o wątkach. Ponadto nie mamy tutaj klasycznego podziału na dobro i zło, tylko czytelnik sam musi wywnioskować z zachowania bohaterów, co było moralnie właściwie. Książka opisuje trudne tematy przemocy domowej i zachwiania emocjonalnego oraz chorób psychicznych, ale jest to opisane w taki sposób, że chce się wiedzieć więcej.

Karolina Głogowska swoją powieścią udowadnia, że ludzkich odruchów i tego kim jesteśmy nie da się zmienić. To już jest w nas. Pewne wzorce są wyciągnięte z rodzinnego domu a inne z kolei nabywamy podczas dorastania i samodzielnego życia. Podobało mi się to niedopowiadanie w niektórych kwestiach, by dostać tak coś nieoczywistego na koniec. Jeśli mam być szczera to nie sądziłam, że powieść aż tak bardzo mi się spodoba. „Wzorzec” był pełen napięcia, niedopowiedzeń, nieporozumień i brak w nim schematów, co też uważam za duży plus i koniecznie musicie przeczytać tę historię!

1 komentarz