#698 - Stara miłość nie rdzewieje

Najnowsza powieść Denise Hunter to opowieść o przebaczeniu, szansie na miłość oraz uporaniem się z własnymi wewnętrznymi rozterkami. To właśnie one bardzo często nas blokują i powodują, że uciekamy bojąc się zranienia.

Główną bohaterką jest Sophie, która dla dobra rodziny, kiedy jej matka zachorowała, postanowiła zrezygnować z własnych planów oraz studiów. Zajęła się rodzeństwem i matką. Jednak to nie były jedyne zmiany, jakie zaszły w jej życiu. Tego samego dnia, gdy jej ojciec nie radząc sobie z sytuacją — chorą żoną — odszedł od rodziny, Sophie zostawił chłopak — Aiden, który dostał życiową szansę. Czy po tym wszystkim bohaterka mogła się podnieść?
 
Denise Hunter
Jeśli zostaniesz
Wydawnictwo Dreams
Tłumaczenie Alicja Malinka

Po siedmiu latach drogi Aidena oraz Sophie znów się krzyżują. Spotykają się na ślubie siostry Sophie. Niedopowiedzenia i niewyjaśnione sprawy sprzed lat wciąż nad nimi ciążą, ale Sophie nie jest gotowa na rozmowę z byłym chłopakiem. Dopiero nadciągający huragan i utknięcie w tym samym domu, powoduje, że byli zakochani zaczynają wyjaśniać wszystkie sprawy między sobą. Okazuje się, że oboje nie byli ze sobą szczerzy i choć żadne z nich z początku nie chce się przyznać to wciąż coś do siebie czują. W tej powieści jest wiele sytuacji, które zbliżają do siebie bohaterów. Oczywiście w większości są to wątki, które łatwo jest przewidzieć, jednak mimo wszystko „Jeśli zostaniesz” to ciepły i uroczy romans, który już od pierwszych stron wciąga nas w tę opowieść. Powieść od Denise Hunter szybko się czyta. Prosta i nieskomplikowana historia podkreślająca jak ważna jest rozmowa między dwojgiem ludzi. Oprócz skomplikowanego wątku romantycznego Sophie uczy się walczyć o swoje życie. Nie tylko niedopowiedzenia z byłym chłopakiem były jej wewnętrznym problemem. Relacja z rodzeństwem, które nagminnie wykorzystywało jej dobroć i to, że zawsze wszystko za nich robiła też była niesamowitą lekcją od życia dla bohaterki. Po śmierci matki to właśnie ona przejęła jej obowiązek wychowania, a była tylko ich siostrą i przeżywała wszystko tak samo jak oni. Cieszę się, że i tutaj potrafili dojść do porozumienia.

Wątek Adiena również mnie zaskoczył. Jego strach i zerwanie z Sophie siedem lat wcześniej miało swoje podłoże w jego dzieciństwie. Nie zdradzam wszystkiego, ale co muszę zaznaczyć to podobał mi się ten wątek i jego chęć zmierzenia się z tym. Autorka pisząc tę historię skupiła się w głównej mierze na emocjach i problemach, które niewyjaśniane latami mogą stworzyć blokadę i mur, który trudno jest zburzyć. Dodatkowo mamy tutaj poruszany wątek traumy przeżytej w młodości, braku akceptacji samego siebie oraz braku asertywności...

„Jeśli zostaniesz” to urocza propozycja powieści obyczajowej z wątkiem romantycznym bez wielkich tajemnic. Styl książki jest bardzo dobry, a czyta się ją tak szybko, że tylko strony uciekają. Jestem wielką fanką powieści Denise Hunter i według mnie ta wyróżnia się na tle innych jej pozycji książkowych. W tej historii jest coś więcej niż tylko opowiastka o miłości. Sam fakt, że przeczytałam ją w dwa dni jest dla mnie potwierdzeniem, że świetnie bawiłam się przy tej historii. A ci, którzy czytali inne powieści autorki z pewnością zauważą easter eggi wplecione przez autorkę w „Jeśli zostaniesz”. Polecam!

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawa historia. Rozmowa jest niezwykle ważna. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń