#644 - Wakacje, znów będą wakacje

Mamy połowę wakacji, więc część z Was jest już po urlopie, a niektórzy przed. Możliwe, że niektórym udało się wyjechać na zagraniczną wycieczkę, gdzie opiekował się Wami pilot. Dzięki Justynie Dżbik-Kluge możemy dowiedzieć się jak wyglądamy w oczach opiekujących się nami na urlopie przewodników.

Z pewnością jesteście ludźmi lub znacie osoby, dla których na wakacjach zasady ulegają rozluźnieniu. W końcu to czas wolny, w którym chcemy odpocząć, naładować baterie i czasami to przekonanie prowadzi wypoczywających poza granice zarówno kraju, jak i dobrego wychowania. Hamulce puszczają szczególnie daleko od domu. Przecież nikt nas nie zna, nie zapamięta i nigdy więcej nie zobaczymy współtowarzyszy podróży. Choć podobno łatwo rozpoznać podróżującego Polaka - wiecznie narzeka, wykłóca się i wywyższa. Jednak cisi świadkowie tych wydarzeń, pełni profesjonalizmu i optymizmu nawet w obliczu niezaplanowanych katastrof piloci, pamiętają. Nie tylko te złe chwile, epickie również się zdarzają, choć niewątpliwie rzadziej.

Justyna Dżbik-Kluge
Polacy Last Minute
Sekrety pilotów wycieczek
Wydawnictwo W.A.B.

Książka ma formę reportażu, jednak nie jest oparta na doświadczeniach autorki. Na jej kartach znajdziemy świetnie opracowane wywiady ze specjalistami na różnych etapach życia zawodowego, pracujących jako pilot wycieczek lub rezydent w przeróżnych punktach naszego globu. Spodziewałam się opowieści o zagranicznych wyprawach, jednak znajdziemy tutaj również wypowiedzi organizatorów wycieczek po Polsce zarówno dla Polaków, jak i zagranicznych gości. Ciekawym zabiegiem było zestawienie jak przedstawia się odległości gościom z Europy a np. z Argentyny. Kontynuujący tę myśl fragment o tym, jak do zwiedzania podchodzą różne narodowości, był niesamowicie wciągający. Zaciekawiło mnie również omówienie od strony organizatora tzw. firmowych wyjazdów motywacyjnych, z czym zetknęłam się po raz pierwszy.

Niektórym Czytelnikom może przeszkadzać, że autorka ogranicza swoje wtrącenia i komentarz do niezbędnego minimum, pozostając przy zadawaniu pytań. Jednak mnie ta forma przekazania historii, przypadła do gustu. Miałam wrażenie jakbym sama słuchała osób opowiadających anegdoty o coraz to bardziej niemożliwych do wyprostowania sytuacjach czy osób nieprzygotowanych do wyprawy. Ujęło mnie również podsumowanie, jak zmienił się obraz typowego podróżującego Polaka na przestrzeni ostatnich lat, próba zdiagnozowania, skąd bierze się wyimaginowany kompleks niższości oraz nasza legendarna skłonność do kłótliwości.
 
Reportaż ten zapewnił mi westchnienia niedowierzania, rozszerzone oczy z zafascynowania, chwilami rozbawił absurdem i nade wszystko pokazał profesjonalizm pilotów. Podziwiam z całego serca, niełatwo ogarnąć zachłyśniętych wakacjami rodaków. Ciekawe czy ktoś rozpoznał siebie w krzywym zwierciadle? :D
 
8 komentarzy

 1. Siostra czytała tę książkę i opowiadała mi o niej. Niektóre historie są faktycznie nieprawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie kilka cech dyskryminujących mnie w oczach pilotów znalazłabym u siebie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja postanowiłam co miesiąc czytać jeden reportaż. Możliwe, że po ten kiedyś też sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podejrzewam, że wielokrotnie narażałam pilotów na niezadowolenie z mojej postawy, bynajmniej nie w klimacie złego zachowania, a nadmiernego pędu do zwiedzania. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnie to bywa, niektóre sytuacje są śmieszne, ale inne naprawdę przerażające.

   Usuń
 5. Mam w planach ten reportaż :) Skończyłam kiedyś kurs pilota wycieczek, ale ostatecznie nie dostałam licencji, może w innym życiu mi się uda ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem już po lekturze i muszę przyznać, że to ciekawa książka. Podobało mi się to, że autorka oddała głos swoim rozmówcom, a sama ograniczyła się do zadawania pytań.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń