#630 - O czym myśli morderca?

Klaudię Muniek poznałam dzięki jej powieści „Nikomu już nie ufam” i spodobał mi się styl jej styl pisarski. Kolejny audiobook równie mocno mnie zaintrygował i jak zawsze nie mogłam oderwać się od słuchania.

Thriller medyczny zaproponowany przez autorkę skupia się na eksperymencie, który w następstwie powoduje serię tajemniczych zbrodni. Co dzieje się w umyśle mordercy? Czy możliwe jest mieć wpływ na psychikę ludzką. Klaudia Muniak uwielbia bawić się w tego typu teorie. Główną bohaterką opowieści jest Maja Lipska, która pracuje w ośrodku naukowo-badawczym BCT, gdzie prowadzone są badania nad nowoczesną metodą zwalczania nowotworów mózgu. Badaczka odnosi wiele spektakularnych sukcesów. Pewnego dnia z niewyjaśnionych przyczyn budzi się na ławce w parku i odkrywa, że nie wie, co robiła przez ostatnie trzydzieści sześć godzin. Czy jej zniknięcie może być powiązane z prowadzonym przez krakowską policję dochodzeniem w sprawie brutalnych morderstw młodych kobiet? Co odkryje Maja i jak ta prawda ją zmieni?

Klaudia Muniak
Psychopata
Wydawnictwo Kobiece
Lektor Anna Szawiel

Przyznaje, że miałam ciarki na plecach, gdy słuchałam tej opowieści. Bardzo często z zapartym tchem. Wszystkie niewiadome, jakie główna bohaterka powoli zaczęła odkrywać były coraz straszniejsze i niepojęte dla mnie. Dodatkowo w Krakowie grasował seryjny morderca nieuchwytny dla dochodzeniówki i oprócz tajemniczego zniknięcia Mai, śledziłam i te wydarzenia. Sprawa skomplikowała się bardziej, gdy na terenie ośrodka BTC zostało odnalezione ciało kolejnej kobiety - pracownicy i wszystkie poszlaki wskazały sprawcę, który pracuje w tym miejscu.

Majka to bohaterka, która jest silna psychicznie i wie, że to co jej się przytrafiło nie było kwestią przypadku. Nie uwierzyła też w to, że to jej najbliższy przyjaciel mógł stać za serią tych wszystkich morderstw. Że nie mógł to być on, chyba, że został on pokierowany do takiego działania. Zaczyna własne śledztwo, ale jednocześnie sama zauważa, że z nią samą dzieje się coś niedobrego. Jest przerażona, ponieważ fascynuje ją zbrodnia, widok krwi i mimo że stara się o tym nie myśleć, ma przed oczami miliony sposobów na śmierć danej osoby. Przerażające! Nawet nie chciałabym wiedzieć, jak ona musiała czuć się podle, gdy nie mogła usunąć tych obrazów ze swojej głowy.

Fabuła książki jest zagmatwana, ale wraz z jej tempem akcji, który uważam za bardzo stonowany i dobry, w końcu dowiadujemy się wszystkiego. Szczerze nie spodziewałam się takiego obrotu spraw i co najważniejsze - takiego zakończenia. Miałam nadzieję, że będzie ono inne, ale nie uważam, że jest ono złe. Pasuje do tematyki i całej fabuły. Tak jak w przypadku jej wcześniejszej powieści, którą również słuchałam w audiobooku. Głos pani Ani Szawiel jak zawsze umilił mi czas podczas słuchania i doceniam jej pracę i wysiłek w przekazanie wszystkich emocji, jakie towarzyszyły bohaterce.

Powieści Klaudii Muniak są specyficzne i wydaje mi się, że nie każdy może odnaleźć się w jej sposobie kreowania fabuły i akcji. Jednak warto dać jej szansę i dać porwać się tym niewyjaśnionym zagadkom, które wbijają w fotel. Już nie mogę się doczekać się kolejnej lektury - najnowszej powieści autorki. Mam ją na półce i z pewnością sięgnę po nią jeszcze w tym miesiącu!

2 komentarzy

  1. Nie znam autorki, ale dam jej szansę.

    OdpowiedzUsuń
  2. No tego się trochę obawiałam, że nie do końca będzie to mój klimat. Chociaż okładka jest niezła. Ale ja ogólnie unikam polskiej literatury :/

    OdpowiedzUsuń