• ARTYKUŁY
  Przeczytaj artykuły związane z tematyką książkową i nie tylko! Chcesz nas poznać i dowiedzieć się, co polecamy? Znajdziesz to tutaj - sprawdź teraz! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CYKLE KSIĄŻKOWE
  Tutaj poczytasz o wszystkich cyklach książkowych, które są obecnie prowadzone na stronie ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • RECENZJE
  Wszystkie recenzje dostępne w jednym miejscu! Zajrzyj tutaj ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Witaj!
Cześć, witamy Cię na blogu prowadzonym przez dwie, zupełnie różne dziewczyny, które połączyła miłość do książek! ❤ Znajdziesz tu szeroką gamę gatunków, opinii i wrażeń około-książkowych. Śmiało, rozejrzyj się tutaj!

Mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej ❤
CHCESZ PODJĄĆ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ?
CZYTAJ WIĘCEJ

#603 - Czy mundur zmienia człowieka?

Po krótkiej przerwie wracam do świata reportażu. Tym razem postanowiłam sięgnąć po lekturę opisującą policyjny świat na bazie kobiecych doświadczeń. 

Książka została opracowana na podstawie rozmów z policjantkami w szerokim spektrum stanowisk oraz opinii. Jednak w przeważającej części, współczesny obraz policji nie jest przyjazny kobiecie. Poczynając od seksizmu w szkole policyjnej, poprzez brak jasnej strony awansu, do agresji i przemocy na co dzień. Czemu mimo tylu ludzkich dramatów, przestępstw i obciążających psychikę sytuacji, nie rezygnują z munduru? Co motywuje je do codziennej służby, która niejednokrotnie zmusza do poświęcenia życia prywatnego czy rodzinnego?
 
Marianna Fijewska
POLICJANTKI
Kobiece oblicze polskich służb
Wydawnictwo W.A.B
Lektor Martyna Szymańska
 
Każdy rozdział przedstawia policję z punktu widzenia kolejnej bohaterki. Czytelnik może zapoznać się z postrzeganiem policjantek na każdym szczeblu władzy oraz dowiedzieć się jak zmieniała się służba w policji na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jedna z bohaterek dzieli się doświadczeniami pracy w milicji oraz przekształceń związanych z przemianami ustrojowymi, które po latach odbiły się na zdrowiu i życiu emerytowanych policjantów. Według mnie to jeden z najbardziej poruszających rozdziałów… Perspektywa osoby, która całe życie poświęciła służbie ludziom i Państwu - zamiast spokojnej starości, musi walczyć z systemem o godne życie - jest rozdzierająca. Autorka nie zapomina o najświeższych wydarzeniach, rozmawiając z osobą, która wyjaśniła jak wyglądało zabezpieczenie strajków w Warszawie oraz skąd wyniknęły konkretne reakcje służb. 
 
Według mnie książka jest świetnie przygotowanym reportażem, pełnym różnorakich historii, które łączy wspólny temat. Pokazuje, że kobiecej twarzy policji, nie da się zamknąć w jednym stereotypie. Różnią je doświadczenia, środowisko i motywacje, które pchają policjantki do zmierzenia się z wymaganiami tego zawodu. Ale  łączy je jedno - swoimi działaniami chcą zmienić świat na lepsze. Mimo systemowej niesprawiedliwości, braku uregulowań podobnych jak dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, powstaje coraz więcej inicjatyw, które wprowadzają dobre zwyczaje w policyjnych szeregach. Oby tak dalej! 
 
Interpretacji tekstu w wykonaniu Martyny Szymańskiej słuchało się świetnie! Dykcja i barwa głosu lektorki według mnie idealnie pasowała do reportażu.  

Cieszę się, że trafiłam na ten audiobook! Poszerzył moją wiedzę nie tylko o kobiecym spojrzeniu  na policję, ale i o informację na temat funkcjonowania organizacji! Polecam niesamowicie! Książka pozwala zrozumieć działania policji od zupełnie innej strony.Komentarze

 1. Chętnie przeczytałabym taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez pewien czas zastanawiałam się nad studiami policyjnymi. Finalnie się na nie nie zdecydowałam, jednak praca policjanta nadal mnie ciekawi. Myślę, że "Policjantki" to pozycja dla mnie idealna! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak! Będzie można przeanalizować potencjalne ścieżki jak mogło potoczyć się życie w policji! :D

   Usuń
 3. Siostra bardzo lubi takie książki, polecę jej też tę publikację.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza