Z początku sobie pomyślałam, że nie będzie to dobra powieść. Pewnie przeciętna, bo widziałam o niej różne opinie
skrajne, ale motyw matrioszek sprawił, że coraz bardziej czułam się zaintrygowana...
 
Przyznaję, że zakończenia można się domyślić i zrobiłam to tuż przed poznaniem prawdy przez bohaterów. Mimo przewidywalnego zakończenia to i tak książka trzyma w napięciu do samego końca. O czym jest? Tym razem B.A. Paris przedstawia nam historię Fina i Laylii, którzy są w sobie bardzo zakochani i właśnie wyjechali na wakacje do Francji. W drodze w nocy zatrzymali się na parkingu i to właśnie wtedy Layla znika bez śladu. Mężczyzna zgłasza sprawę na policję, opowiada o wszystkim co się wydarzyło i jego dziewczyna zostaje uznana za osobę, która została uprowadzona. Ale czy na pewno?
 
B.A. Paris
Pozwól mi wrócić
Wydawnictwo Albatros
Tłumaczenie Magdalena Koziej
Lektorzy Maciej Kowalik, Magdalena Schejbal

To nie koniec opowieści, ponieważ z przeszłości przenosimy się w przyszłość i po dwunastu latach znów spotykamy Fina, ale już w innym miejscu z inną kobietą. Mimo że traumatyczne przeżycia nim wstrząsnęły mężczyzna próbuje dalej żyć, a jego nową partnerką jest... siostra zaginionej Ellen. Gdy ogłaszają oni swoje zaręczyny i zbliżający się ślub, wtedy coś się dzieje. Najpierw dzwoni telefon i Finn dowiaduje się, że ktoś widział Laylę. Później zostają podrzucane znaki kojarzące się tylko i wyłącznie z kobietą. Ktoś wysyła maile i wprowadza spory zamęt w życie tej dwójki. Czy to możliwe by osoba, która rozpłynęła się we mgle wróciła. Finn zaczyna wątpić w uczucia do Ellen. Rozpaczliwie chce odnaleźć byłą ukochaną i z nią porozmawiać, a to prowadzi do katastrofy.
 
„Pozwól mi wrócić” było specyficzną powieścią i mimo że przewidziałam zakończenie i to co się wydarzy, to jednak byłam zdziwiona. Motyw, który przewija się przez całą powieść i łączy te dwie siostry był kosmiczny, że nie mogłam się nadziwić takiego pomysłu. Layla była biedną dziewczyną, która w młodości zaznała wielu okrucieństw i na swój sposób rozumiem, że w ten sposób postąpiła tamtego wieczoru uciekając od Fina. On nie był do końca szczery z policją. Nie powiedział całej prawdy. Trochę ją ubarwił, aby nie podejrzewano go o to, że zrobił coś swojej dziewczynie. Z kolei Ellen została sama. Z początku nie chciała wiązać się z Finem, ale stwierdziła, że skoro jej siostra zaginęła to z pewnością by tego chciała...
 
Audiobooka słuchało mi się bardzo przyjemnie. Podzielona na role historia, którą mogłam sobie wyobrazić i przekazane przy tym emocje to naprawdę świetne uczucie. Czekam teraz z niecierpliwością na audiobook kolejnej książki, bo wszystkie, które są już w serwisie przesłuchałam. Myślę, że „Pozwól mi wrócić” to powieść obowiązkowa dla fanów autorki i być może propozycja dla tych, którzy tej twórczości jeszcze nie znają? 

Photo by miram Oh on Unsplash

6 Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Czekam na najnowszą powieść autorki i mam nadzieję, że też się nie zawiodę :D

   Usuń
 2. Autorka zaskakuje w książkach!

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorka znana mi tylko z nazwiska. Może uda mi się dotrzeć do tej książki - od niej zacznę znajomość z twórczością B.A.Paris.

  OdpowiedzUsuń