#787 - Ludzie nie zawsze są tacy, jakby się wydawało

„Dalej, niż sięga wzrok” autorstwa Karen Witemeyer to wielowątkowa książka historyczna, której akcja rozgrywa się XIX w. Znajdziecie w niej walkę o przetrwanie, poświęcenie, silne więzy rodzinne oraz chęć zemsty, która zmienia się w miłość.
 
Już na wstępie książka ma w sobie wiele emocji i choć to jest moja kolejna powieść od autorki, to uważam, że ta ma w sobie coś, co nie pozwala o niej zapomnieć. „Dalej, niż sięga wzrok” charakteryzuje się dużą dawką humoru, zwłaszcza że Karen Witemeyer w swoich książkach porusza naprawdę trudne tematy. Jednak potrafi w nie wpleść kilka zabawnych sytuacji, że dzięki temu czyta się jej książki lekko i przyjemnie. Historie zyskują więcej życia, radości i wspomnianego humoru.
 
Karen Witemeyer
Dalej, niż sięga wzrok
Patchwork Family #1
Wydawnictwo Dreams
Tłumaczenie Magdalena Peterson
 
Każdy z bohaterów był bardzo dobrze rozwinięty i mając na myśli dobrze rozwinięty, to nie chodzi tylko o głównych bohaterów, ale i tych pobocznych. Kończąc książkę, odnosi się wrażenie, że zna się każdą tę postać bez wyjątków.
 
Evangeline, Seth i Zach są sierotami i poznali się w momencie wykolejenia się pociągu. To wtedy Evangeline straciła starszego brata Hamiltona, który poprosił Zacha i Setha, żeby zaopiekowali się jego małą siostrzyczką. Trójka sierot ucieka z pociągu i zaczynają życie jako nowe osoby. Dla upamiętnienia brata dziewczyny postanawiają nadać sobie nazwisko Hamilton. Przedstawienie dorastania rodzeństwa było ciekawym doświadczeniem, gdyż od samego początku wiemy, co ich ukształtowało. Dodatkowo Evangeline już od najmłodszych lat musiała mierzyć się z nie akceptacją społeczności, w której osiedli. Wspomniana niechęć związana była z jej oczami o różnym kolorze — jedno miało odcień brązowy, drugi niebieski. Evangeline, choć nie miała łatwego życia, to nie pozwalała sobie, żeby to ją definiowało. Była inna i mimo że stała się wyrzutkiem, to dalej robiła swoje i była sobą. Jednak co ważniejsze w relacji sierot na pierwszy plan wysuwa się więź, która jest silna, mimo że nie łączą ich żadne więzy krwi. To, co mają ze sobą wspólnego to doświadczenie i przeszłość, którą razem przeżyli. Seth jest czuły i pełen empatii, a Zach zaradny.
 
Romantyczny wątek w tej książce jest słodki i pełen uczuć, który naprawdę rozczula serce! Logan przyjeżdżając do Peckan Gap ma tylko jeden cel i jest to związane z jego tajemniczą przeszłością. Jego zmaganie się z tym problemem i widoczne nieprzepracowanie traum, skutkuje tylko chęcią zemsty na Zachu Hamiltonie. Mężczyzna uważa, że Zach z premedytacją oszukał jego ojca i stał się właścicielem posiadłości, w której niegdyś mieszkał Logan wraz z matką. Jednak w momencie pojawienia się w jego życiu Evangeline wszystko zaczyna się zmieniać. Dziewczyna wprost kwestionuje jego wybory i tłumaczy, że nie tylko jedna ze stron zawiniła w tym, co mu się przytrafiło. To Evangeline pomaga mu uporać się z problemami i przez to dojrzewali do ich relacji, która dzięki temu stała się silna.
 
Jeśli chodzi o zakończenie, to było ono dobre i z jednej strony zamykało wszystkie poruszone wątki. To z drugiej otwierało szerszą możliwość na poznanie historii Zacha. Mnie się ta książka podobała. Tak jak wspominałam, jest w niej dużo humoru, ale i radości. Czyta się ją przyjemnie. Oczywiście w „Dalej, niż sięga wzrok” pojawia się pewien wątek, ale celowo o nim nie wspominam. Uważam, że warto przeczytać tę książkę, aby się dowiedzieć, co mam na myśli. Powieść z pewnością spodoba się fanom literatury historycznej i romansu. A jeśli ktoś jeszcze nie czytał książek z motywem historycznym, to uważam, że „Dalej, niż sięga wzrok” jest idealna, żeby zacząć tę przygodę.

0 comments