#684 - Muszę ci opowiedzieć historię, ma chère. Moją historię...

Książka opowiada historię niezwykłej kobiety, która rozpoczynając pracę była zwykłą szwaczką, aby później stać się niezależną projektantką. Już jakiś czas temu miałam ją dodaną do przeczytania na zagranicznej stronie książkowej. Wraz z pojawieniem się nowości w Księgarni TaniaKsiazka.pl, zamówiłam ją bez wahania.
 
Historia rozpoczyna się w roku 1991, gdy Rosa podczas zaplanowanego spotkania ma opowiedzieć swoją historię. Jej opowieść to najtrudniejsze w jej życiu wspomnienia. Swoje dzieciństwo spędziła we włoskich Alpach z rodziną, gdy trwała nazistowska okupacja. Determinacja i upór Rosy nie pozwoliły jej się poddać i stała się muzą Diora. Tak nauczyła się rzemiosła od szwaczki po projektantkę. Takie przestawienie silnej bohaterki wzbudza podziw i nie pozwala oderwać się od lektury.
 
Georgia
Kaufmann
Krawcowa z Paryża
Wydawnictwo Otwarte
Tłumaczenie Robert Sudół 

„Krawcowa z Paryża” to powieść, która jest ujmująca, ale nie jest też prosta. Główna bohaterka — Rosa, tak jak już wspomniano jest silną postacią, która stała przed trudnymi wyborami w młodości. Każdy z nas zachowałby się inaczej. Jednak zważając na czasy okupacji, w których przyszło jej żyć i dorastać, rozumiem jej egocentryczną postawę. To pozwoliło jej być osobą sumienną i mającą cel. Jej ambicja była imponująca, ponieważ wiedziała, że tylko ciężka praca może ją doprowadzić do tego, co chce osiągnąć. Oprócz tej negatywnej jakby się mogło wydawać postawy Rosa była postacią lojalną i potrafiła stanąć po stronie osoby, która potrzebowała pomocy, jak i tych, którzy jej pomogli.
 
Gdyby określić, o czym jest „Krawcowa z Paryża” zamówiona z internetowej Księgarni TaniaKsiazka.pl, to jest to książka pełna ambicji, o bardzo silnej bohaterce, która nie zapomina o miłości. Postaci, która przeżyła stratę przeszywającą serce oraz przebaczeniu tak bardzo nam potrzebnym w dzisiejszym świecie. Historia poprowadzona jest z wielkim przemyśleniem. Życie Rosy było barwne i jej wybory zaprowadziły ją tam gdzie pragnęła. Styl powieści oraz warsztat pisarski Georgii Kaufmann jest bardzo dobry i czyta się jej książkę szybko i bez większych przestojów. Spora zasługa w tym opowieści, ale i przekładu na polski język przez tłumacza. Jeśli chodzi od strony wizualnej, czyli okładkę to jest ona równie piękna jak oryginalna.
 
Podsumowując powieść od Wydawnictwa Otwartego to godna polecenia pozycja. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi zaczytywać się w powieściach, które opowiadają czyjąś historię życia w tak ciekawy i barwny sposób. Jej zakończenie też nie jest oczywiste, gdyż ma w sobie przeróżne emocje — od tych radosnych, po te smutne i ujmujące. Zdecydowanie można polecić tę pozycję osobom zaczytujących się w takiej literaturze.

4 komentarzy

 1. Czasem mam chęć wejść w takie klimaty czytelnicze, zatem tytuł wciągam na listę propozycji ciekawych historii, ludzkich losów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Siostra bardzo lubi czytać tego typu pozycje, więc kupię ją jako prezent.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna okładka, ciekawa fabuła i zachęcająca opinia. Ja sama bardzo chętnie zapoznam się z tą historią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym przeczytać taką książkę.

  OdpowiedzUsuń