Ja, broniąca się przed audiobookami rękami i nogami. Twierdząca, że nie umiem się skupić podczas słuchania, nierozumiejąca zachwytów znajomych i twardo pozostająca w obozie faworyzującym papierowe książki, ew. ebooki, uległam wobec... Siły nawyku.
Jak zapewne wielu z Was, skorzystałam z promocji, która pozwala na użytkowanie pakietu Empik premium przez 60 dni za darmo (żądnych informacji, odsyłam do strony: Czas w domu z pomysłem). Wśród wielu propozycji natknęłam się na znajomą żółtą okładkę książki, która rozpoczęta jakiś czas temu, z wyrzutem spoglądała na mnie ze stosu niedokończonych woluminów. Skazana na home office, stęskniona za zwykłym gwarem panującym w biurze, stwierdziłam, że spróbuję — może po prostu do tej pory środowisko mi nie sprzyjało? I ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę — lektura w interpretacji Leszka Filipowicza idealnie trafiła w mój gust. Dykcja, tempo czytania i barwa głosu lektora sprawiła, że przesłuchałam nawet rozdział z podziękowaniami i źródłami!
Natomiast treść Siły nawyku jest fascynująca. Na wstępie autor uspokaja czytelnika, że książka nie jest rozprawą naukową ani poradnikiem coachingowym, lecz po prostu podzieleniem się kilkoma obserwacjami — zaświadczam, możecie mu uwierzyć! Oczywiście nie unikniemy naukowych podstaw powstawania pętli nawyku czy kilku faktów o budowie mózgu, ale dzięki nim lepiej można zrozumieć przytaczane w dalszej części historie — m.in. o człowieku, który nie pamiętał, gdzie w jego domu jest kuchnia, ale doskonale wiedział, w jakie miejsce się skierować, gdy dopadł go głód; o obserwacjach poczynionych podczas eksperymentów z udziałem studentów; opowieść jak działają mózgi osób uzależnionych czy analizie, w jaki sposób Starbucks stał się światową potęgą. Praktyków uspokajam — są i wskazówki, ale tak sprytnie ukryte w treści, że trzeba zapoznać się z całością.
Charles Duhigg
SIŁA NAWYKU
SIŁA NAWYKU
Dlaczego robimy to, co robimy
i jak można to zmienić w życiu i w biznesie.
Wydawnictwo PWN
Tłumacz: Małgorzata Guzowska
Tłumacz: Małgorzata Guzowska
Lektor: Leszek Filipowicz
Autor Siły nawyku, na co dzień pracuje jako dziennikarz dla The New York Timesa. Za swoją pracę został nagrodzony szeregiem wyróżnień łącznie z nagrodą Pulitzera. Lekkość pióra oraz styl, który czaruje i fascynuje czytelnika, wyziera z każdej linijki książki. Mnóstwo rzetelnej wiedzy zostaje w sposób zupełnie nienachalny przemycona poprzez śledzenie realnych historii z życia zwykłych ludzi, sportowców, biznesmenów, firm, społeczności czy nawet samego autora. Świetna pozycja, aby rozpocząć proces poznawania zagadnień dotyczących nawyków, w sposób prosty i przyjemny — jakby rozmawiało się z dobrym znajomym. Jeśli na siłę szukałabym minusów, mogłabym pomarudzić, że zdarzały się momenty, gdzie autor, zbyt szczegółowo malował przykład obrazujący dany nawyk czy proces, ale z drugiej strony, dzięki temu zabiegowi, książkę czytało się (a raczej słuchało 😉) niczym dobrą obyczajówkę.
Podsumowując — jestem zachwycona. Zarówno treścią Siły nawyku, jak i doświadczeniem z audiobookami. Z pewnością sięgnę po kolejną książkę autora, a Leszek Filipowicz postawił środowisku lektorskiemu tak wysoką poprzeczkę, że lekko obawiam się, że będę miała problem słuchając kolejnych audiobooków. Ale koniec czarnowidztwa, spróbuję, to się przekonam — i to samo polecam Wam — spróbujcie audiobooków — ewentualnie po prostu się upewnicie, że to nie dla Was.😉
Photo by KOBU Agency on Unsplash
Ja próbowałam już słuchać audiobooków kilka razy, ale niestety bez sukcesu satysfakcji. 😊
OdpowiedzUsuń