• ARTYKUŁY
  Przeczytaj artykuły związane z tematyką książkową i nie tylko! Chcesz nas poznać i dowiedzieć się, co polecamy? Znajdziesz to tutaj - sprawdź teraz! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CYKLE KSIĄŻKOWE
  Tutaj poczytasz o wszystkich cyklach książkowych, które są obecnie prowadzone na stronie ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • RECENZJE
  Wszystkie recenzje dostępne w jednym miejscu! Zajrzyj tutaj ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Witaj!
Cześć, witamy Cię na blogu prowadzonym przez dwie, zupełnie różne dziewczyny, które połączyła miłość do książek! ❤ Znajdziesz tu szeroką gamę gatunków, opinii i wrażeń około-książkowych. Śmiało, rozejrzyj się tutaj!

Mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej ❤
CHCESZ PODJĄĆ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ?
CZYTAJ WIĘCEJ

#504 - Nawyk dostarczony przez uszy


Ja, broniąca się przed audiobookami rękami i nogami. Twierdząca, że nie umiem się skupić podczas słuchania, nierozumiejąca zachwytów znajomych i twardo pozostająca w obozie faworyzującym papierowe książki, ew. ebooki, uległam wobec... Siły nawyku.

Jak zapewne wielu z Was, skorzystałam z promocji, która pozwala na użytkowanie pakietu Empik premium przez 60 dni za darmo (żądnych informacji, odsyłam do strony: Czas w domu z pomysłem). Wśród wielu propozycji natknęłam się na znajomą żółtą okładkę książki, która rozpoczęta jakiś czas temu, z wyrzutem spoglądała na mnie ze stosu niedokończonych woluminów. Skazana na home office, stęskniona za zwykłym gwarem panującym w biurze, stwierdziłam, że spróbuję może po prostu do tej pory środowisko mi nie sprzyjało? I ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę lektura w interpretacji Leszka Filipowicza idealnie trafiła w mój gust. Dykcja, tempo czytania i barwa głosu lektora sprawiła, że przesłuchałam nawet rozdział z podziękowaniami i źródłami! 

Natomiast treść Siły nawyku jest fascynująca. Na wstępie autor uspokaja czytelnika, że książka nie jest rozprawą naukową ani poradnikiem coachingowym, lecz po prostu podzieleniem się kilkoma obserwacjami zaświadczam, możecie mu uwierzyć! Oczywiście nie unikniemy naukowych podstaw powstawania pętli nawyku czy kilku faktów o budowie mózgu, ale dzięki nim lepiej można zrozumieć przytaczane w dalszej części historie m.in. o człowieku, który nie pamiętał, gdzie w jego domu jest kuchnia, ale doskonale wiedział, w jakie miejsce się skierować, gdy dopadł go głód; o obserwacjach poczynionych podczas eksperymentów z udziałem studentów; opowieść jak działają mózgi osób uzależnionych czy analizie, w jaki sposób Starbucks stał się światową potęgą. Praktyków uspokajam są i wskazówki, ale tak sprytnie ukryte w treści, że trzeba zapoznać się z całością.


Charles Duhigg
SIŁA NAWYKU
Dlaczego robimy to, co robimy
i jak można to zmienić w życiu i w biznesie.
Wydawnictwo PWN
Tłumacz: Małgorzata Guzowska
Lektor: Leszek Filipowicz

Autor Siły nawyku, na co dzień pracuje jako dziennikarz dla The New York Timesa. Za swoją pracę został nagrodzony szeregiem wyróżnień łącznie z nagrodą Pulitzera. Lekkość pióra oraz styl, który czaruje i fascynuje czytelnika, wyziera z każdej linijki książki. Mnóstwo rzetelnej wiedzy zostaje w sposób zupełnie nienachalny przemycona poprzez śledzenie realnych historii z życia zwykłych ludzi, sportowców, biznesmenów, firm, społeczności czy nawet samego autora. Świetna pozycja, aby rozpocząć proces poznawania zagadnień dotyczących nawyków, w sposób prosty i przyjemny jakby rozmawiało się z dobrym znajomym. Jeśli na siłę szukałabym minusów, mogłabym pomarudzić, że zdarzały się momenty, gdzie autor, zbyt szczegółowo malował przykład obrazujący dany nawyk czy proces, ale z drugiej strony, dzięki temu zabiegowi, książkę czytało się (a raczej słuchało 😉) niczym dobrą obyczajówkę. 

Podsumowując jestem zachwycona. Zarówno treścią Siły nawyku, jak i doświadczeniem z audiobookami. Z pewnością sięgnę po kolejną książkę autora, a Leszek Filipowicz postawił środowisku lektorskiemu tak wysoką poprzeczkę, że lekko obawiam się, że będę miała problem słuchając kolejnych audiobooków. Ale koniec czarnowidztwa, spróbuję, to się przekonam i to samo polecam Wam spróbujcie audiobooków ewentualnie po prostu się upewnicie, że to nie dla Was.😉
Photo by KOBU Agency on Unsplash

Komentarze

 1. Ja próbowałam już słuchać audiobooków kilka razy, ale niestety bez sukcesu satysfakcji. 😊

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz