#497 - Co przytrafiło się Amandzie?

Najważniejszym pytaniem jest, kto skrzywdził Amandę, ale i to, dlaczego przez dwadzieścia lat nikt nie został ujęty. Bardzo dobry thriller psychologiczny.

Dwadzieścia lat temu Amanda została znaleziona w łodzi na terenie Camp Macaw. Miała ranę na głowie i tutaj ślad się urwał. Mimo przesłuchania na policji i tak nie udało się ująć sprawcy. Teraz dzieci właścicieli obozu są wezwani na odczytanie testamentu po rodzicach. Jednak nie mogą otrzymać tego, co zostało im zapisane, dopóki nie odkryją, kto zabił dziewczynę. Czy to jest w ogóle możliwe? Każdy mógł mieć motyw. Jednak nie wiadomo, kto widział ją po raz ostatni i czy w ogóle ktoś ją widział. Książka trzyma w napięciu i poznajemy historię z kilku perspektyw i dwóch płaszczyznach czasowych.

Catherine McKenzie
Nikomu nie powiem
Wydawnictwo NieZwykłe
Tłumaczenie Klaudia Wyrwińska

„Nikomu nie powiem” to lektura specyficzna, ponieważ jest kilka różnych bohaterów i każdy ma swój punkt widzenia. Jednak to przedstawienie rodziny pokazało jej dynamikę i pozwoliło poznać ją od każdej strony. Sekrety rodzinne są czymś, co zawsze budzi różne emocje, a do tego jeśli bohaterowie skrywają tajemnice innych, to już w ogóle. W książce ściany mają uszy, a jeśli myślicie, że rodzinę da się poznać w 100% to właśnie lektura tej książki dowodzi, że niekoniecznie.

Autorka stworzyła naprawdę klimatyczną historię, która została opowiedziana z punktu A do punktu B. Każda postać wnosiła coś nowego i bardzo mi się podobała ich kreacja, ponieważ każda z nich miała swoją osobowość i dziwactwa. Fabuła też niczego sobie, gdyż nie tak łatwo jest się domyśleć, co, gdzie, jak i dlaczego. Myślałam, że wszystko wiem, ale moja teoria rozmyła w wodzie, ponieważ źle wykalkulowałam to jak może się ta historia zakończyć.

Komu spodoba się książka? Z pewnością fanom thrillera psychologicznego. To nie tylko książka, której motywem jest niewyjaśnione zabójstwo, to też spojrzenie w przeszłość, a jednocześnie pokazanie teraźniejszości i ewentualnej przyszłości każdego z bohaterów. Tego oczekuję od gatunku, aby bohater był rozwinięty, ale był wadliwy zarazem. Sympatyczny, ale nie zawsze wiarygodny. Gdyby pojawiła się kolejna powieść autorki na naszym rynku wydawniczym to jedna z nowości, po którą sięgnę.


4 komentarzy

 1. Świetna książka. Mnie bardzo mocno wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka gości już na moim czytniku i bardzo się z tego cieszę, bo naprawdę jestem jej ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam thrillery psychologiczne, więc może być dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę sięgnąć po tą pozycję. Tak dawno nie czytałam dobrej książki, ale za to bardzo czesto odwiedzamy z mężem teatr. Ostatnio byliśmy na jednym speklaklu w https://teatrszekspirowski.pl/ i oboje byliśmy pod ogromnym wrażeniem.. Coś wspaniałego!

  OdpowiedzUsuń