• ARTYKUŁY
  Przeczytaj artykuły związane z tematyką książkową i nie tylko! Chcesz nas poznać i dowiedzieć się, co polecamy? Znajdziesz to tutaj - sprawdź teraz! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CYKLE KSIĄŻKOWE
  Tutaj poczytasz o wszystkich cyklach książkowych, które są obecnie prowadzone na stronie ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • RECENZJE
  Wszystkie recenzje dostępne w jednym miejscu! Zajrzyj tutaj ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Witaj!
Cześć, witamy Cię na blogu prowadzonym przez dwie, zupełnie różne dziewczyny, które połączyła miłość do książek! ❤ Znajdziesz tu szeroką gamę gatunków, opinii i wrażeń około-książkowych. Śmiało, rozejrzyj się tutaj!

Mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej ❤
CHCESZ PODJĄĆ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ?
CZYTAJ WIĘCEJ

ZAPOWIEDŹ | Demet Altınyeleklioğlu „Sułtan”

Autorka okrzyknięta turecką Philippą Gregory

Demet Altınyeleklioğlu podbiła serca czytelników i widzów na całym świecie. Książki tureckiej autorki posłużyły za kanwę jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat – „Wspaniałe stulecie”. W Polsce turecka produkcja zgromadziła przed telewizorami ponad 2,5 miliona osób. Do tej pory Altınyeleklioğlu oddawała głos kobietom na dworze sułtanów, silnym i niezależnym indywidualności, jak sułtanka Kosem, jednak w najnowszej książce, która ukaże się jesienią nakładem Wielkiej Litery, sięgnęła po postać mężczyzny – syna jednego z najpotężniejszych sułtanów w historii, kochanka Lukrecji Borgii, papieskiego więźnia, ofiarę międzynarodowych intryg, do dziś uznawanego za zdrajcę przez żyjących członków dynastii osmańskiej. II połowa XV wieku. Mehmed Zdobywca podbija Konstantynopol, doprowadzając do ostatecznego upadku Cesarstwa Bizantyjskiego – polityczne i społeczne skutki tego podboju są kolosalne. Imperium Osmańskie święci triumfy. Głowy sułtana pożądają władcy zachodniego świata, ale też papiescy szpiedzy. Chcąc zapobiec rozpadowi mocarstwa po swojej śmierci, Mehmed wprowadza prawo, które umożliwia prawowitemu następcy zabicie własnych braci, jeśli dostrzeże w nich zagrożenie.


13-letni Dżem, syn Mehmeda i jego nałożnicy Çiçek Hatun, najmłodszy szehzade, ostatni w kolejce po schedę, w głowie ma tylko poezję i jazdę konną, władza to ostatnie, o czym marzy. Matka jednak obawia się, że starsi bracia Dżema, Mustafa i Bajazyd, nie będą mieć litości, gdy stanie się nieuniknione. Walka o tron to w gruncie rzeczy walka o przetrwanie. Gdy przez długi czas do Stambułu nie dochodzą żadne wieści z ostatniej kampanii ojca, młody Dżem pod naciskiem matki oraz swoich dwóch nauczycieli, zwołuje radę dywan, potwierdzając tym samym swoje ambicje do tytułu sułtana... Tak zaczyna się tętniąca orientalnym rytmem, rozciągająca się na niemal pół wieku, epicka opowieść o młodym mężczyźnie wciągniętym w bratobójczą walkę o tron. Turecka autorka ma niezwykłą łatwość w czerpaniu z epizodów burzliwej historii Turcji i tworzeniu z nich pełnokrwistych powieści, nasyconych za sprawą barwnego stylu niepowtarzalną atmosferą osmańskiej epoki. Nie sposób nie ulec magii świata derwiszów, haremów, mężczyzn owładniętych żądzą władzy, kobiet stojących na czele intryg, świata zazdrości, zemsty i wielkich namiętności.

„Sułtan” Demet Altınyeleklioğlu
Przekład: Anna Banasiak, Justyna Byszewska
premiera: 27 września
Na podstawie książek autorki powstały słynne tureckie seriale


DEMET ALTıNYELEKLIOĞLU urodziła się w Ankarze. Ukończyła Wydział Politologii Uniwersytetu Ankarskiego oraz Wyższą Szkołę Dziennikarstwa. Przez wiele lat była odpowiedzialna za produkcję programów w Telewizji Tureckiej. Jest również tłumaczką literatury - głównie romansów historycznych Philippy Gregory. Jej pierwsza książka o Sułtance Hürrem, opublikowana w sierpniu 2009 roku, przysporzyła jej grono wiernych czytelników. Tematykę tę kontynuowała w cyklu powieści o dynastii osmańskiej. Mieszka w Stambule i Miami.

Komentarze

 1. Ciekawy klimat :)
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chociaż swego czasu niesamowicie wkręciłam się we "Wspaniałe Stulecie" to do książek tego typu mnie nie ciągnie. Jakoś ta faza mi przeszła, chociaż kultura turecka bardzo mnie fascynuje :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz