#73 - Gwiazda wielkiego formatu!

Shakira to piosenkarka, która odniosła ogromny sukces. Utalentowana młoda kobieta. Swój artystyczny fenomen zawdzięcza nie tylko oryginalnej barwie głosu i charakterystycznemu ruchowi bioder, ale także naturalności. Nie muszę przedstawiać całej sylwetki Kolumbijki, ponieważ ta książka to biografia, dla mnie bardziej sylwetka, która pokazuje że mimo wszystko da się odnieść sukces o jakim tylko nam się może marzyć.

Nie trzeba przedstawiać Shakiry, każdy wie kim jest i jakie piosenki śpiewa. Wiadomo, ale mimo tej wiedzy, którą już posiadałam na temat piosenkarki, znalazło się kilka informacji, które były dla mnie nowością. Życie samej piosenkarki obraca się wokół trzech stałych filarów, które determinują jej osobę. Otóż mam tutaj na myśli rodzinę i przyjaciół, muzykę i fundację - Pies Dascalzos. Książka, w której zostało opisane całe jej życie od dzieciństwa po czasy obecne, pokazuje jak artystka zmieniła się na przestrzeni tylu lat. Jednak trzeba dodać i nie ulega wątpliwości, że mimo tego, dalej jest tą samą ciepłą i kochaną osobą. Jest to osoba, która ma miliony fanów czy to na Facebook'u czy Twitterze. Piosenkarką zaczęłam się interesować bardziej za sprawą mojej przyjaciółki Natalii, która jest jej fanką. Posiada jej wszystkie płyty i artykuły. Shakirę bardzo szanuję i lubię niektóre jej piosenki. Jej uroda też jest prześliczna. Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Teraz po lekturze, wiem więcej.

Reyes Salvador Román
SHAKIRA. Bose stopy, białe sny
Wydawnictwo IUVI
Tłumaczenie Barbara Bardadyn 

Książkę czyta się bardzo szybko, ja przeczytałam ją w zaledwie 1,5h. Do tego oprawa graficzna zachęca nas do dalszego czytania. Wszystkie zdjęcia zamieszczone na kartkach tej biografii odnoszą się, jako swoiste dopełnienie treści. Język lekki i prosty, pomaga nam bez większych przeszkód czytać, a wyrażenia, z języka hiszpańskiego (mam tutaj na myśli tytuły piosenek bądź płyt) są przetłumaczone.  Książka rozpoczyna się rozdziałem z dzieciństwa piosenkarki, przechodzimy powoli przez całe jej życie - pierwsze występy, role, nieszczęścia rodzinne, pierwsze miłości i zawody miłosne, kończąc na dwóch jej największych miłościach życia - Gerarda Pique oraz synka Milana. W książce nie zabrakło także spisu wszystkich nagród jakie zdobyła piosenkarka (7 stron!). W książce została jak już wcześniej wspomniana działalność charytatywna Shakiry. Ambasadorka UNICEF i właścicielka fundacji Pies Descalzos, która pomaga dzieciom, którym w życiu się nie poszczęściło. Nie wiem czy wiecie, ale Shakira poprosiła firmę SEAT o zaprojektowanie specjalnego auta o nazwie Pies Descalzon, które wstawiła na aukcję. Zebrane pieniądze, przeznaczyła na pomoc najbiedniejszym.

Podsumowując, ta książka jest przepiękna, przyjemna i każdy fan Shakiry powinien być nią usatysfakcjonowany. Zawarto w niej wiele różnych informacji, które łatwo jest nam je przyswoić. Dzięki temu wiem, że zapytana o Shakirę, spokojnie będę mogła o niej powiedzieć coś więcej, a nie tylko kilka tytułów jej piosenek. 

4 komentarzy

 1. Shakiry za bardzo nie lubię. Rak jak autobiografii i mimo twojej w pełni zachęcającej recenzji nie przeczytam.

  Pozdrawiam
  blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Shakirę i jej piosenki, po książkę sięgnę bardzo chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem neutralnie nastawiona do Shakiry i jej twórczości. Jeśli chodzi o książkę to nie przepadam za biografiami, więc pewnie nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam, jak kiedyś byłam wielką fanką Shakiry ^^
  Ale te czasy już minęły, więc za książkę raczej się nie wezmę :)

  Ps. Nominowałam Cię do TAGu ;)
  http://ksiazki-mitchelii.blogspot.com/2015/10/the-darkest-minds-booktag.html

  OdpowiedzUsuń