#63 - Jak pokochać i zrozumieć swoje ciało

Cameron Diaz pracowała, jako modelka, ale jest też aktorką. Jest osobą, którą na pewno wszyscy znają. Jestem jej wielką fanką i uwielbiam filmy z jej udziałem. Książkę, którą napisała zadedykowała ciału. A uściślając, ciału swoich czytelniczek. W XXI wieku zaczęła królować moda na zdrowy styl życia. Książka Cameron to niesamowity poradnik, który pomoże nam zrozumieć, jak możemy zadbać o wygląd i dobre samopoczucie. 

„Ja kobieta. Jak pokochać i zrozumieć swoje ciało” to najistotniejsze w moim odczuciu informacje na temat zdrowego stylu życia poparte życiem autorki. Cameron Diaz pisząc tę książkę naprawdę się postarała. Napisała bardzo dobry poradnik, który opiera się nie tylko na jej wiedzy, ale także na wiedzy lekarzy czy naukowców. Książka próbuje pomóc każdej z kobiet zrozumieć, co robią źle i nakierowuje na dobre tory, by zaczęły o siebie dbać, ponieważ to nie tylko zmieni ich nastawienie do świata, ale pomoże poczuć się piękniej i zdrowiej.

Cameron Diaz, Sara Bark
Ja kobieta. Jak pokochać i zrozumieć swoje ciało
Wydawnictwo IUVI
Tłumaczenie -

Książka podzielona jest na trzy części: odżywianie, kondycja i umysł. Każda z nich odpowiada innym zagadnieniom, które łączą się ze sobą w spójną, nierozerwalną całość. Zazwyczaj, gdy czytałam inne poradniki brałam je z przymrużeniem oka, ponieważ spotykałam się w nich z wieloma tezami. Tutaj i to na całe szczęście! Pierwszy taki poradnik, który nie posiada w sobie takich tez. W stylu „ta dieta to ósmy cud świata, ona pomoże ci osiągnąć swój cel” bądź „te ćwiczenia z pewnością będą wyzwaniem, ale już po dwóch dniach zauważysz efekty”. Nie mówię, że mam jakieś wielkie problemy z wagą, odżywianiem, ale również zwracam na to niemałą uwagę. Poradnik, który napisała aktorka podaje informacje, które są dla nas oczywiste, ale napisane zostały w taki sposób, że nie są to tylko suche fakty i liczby. Czy jecie codziennie śniadanie? Powiem Wam, że ja tego nie robiłam, czasem tylko coś skubnęłam, a to był bardzo poważny błąd, kiedy wstawałam i rozpoczynałam dzień. Książka Cameron w prosty, ale bardzo logiczny sposób wyjaśniła mi wszystko, co dzieje się w naszym organizmie i gdy ja coś robię nie tak, organizm sygnalizuje mi żebym przestała. Uderzające i bardzo dobre w tej książce jest to, że aktorka nie wstydzi się przyznać do swoich „małych grzeszków” z czasów młodości. I mimo że pierwsza część książki nosi tytuł „Pokochaj głód” to uwierzcie mi nie chodzi w nim o jakiekolwiek odchudzanie. Jest to naprawdę bardzo dobre wytłumaczenie, dlaczego trzeba jeść z głową by być najedzonym i szczęśliwym.

Czasem nie musimy się nigdzie spieszyć żeby osiągnąć wyznaczone cele. Po części, w której dowiedzieliśmy się jak odżywiać swój organizm, Cameron zachęca nas do aktywności ruchowej. W postaci, np. rozciągania mięśni w trakcie trwania reklam w telewizji. Tu znowu mamy mnóstwo przykładów z życia samej aktorki, np. picie litra wody zaraz po przebudzeniu, przygotowanie sobie posiłków, wstanie wcześniej z łóżka tylko po to by zjeść śniadanie, które jest najważniejszym punktem naszego dnia. Bowiem od niego zależy ile będziemy mieć sił i czy nie będziemy senni i rozdrażnieni. W tej książce spodobało mi się jeszcze to, że aktorka nie tylko podała nam informacje, ale znajdziemy także wiele rycin i tabelek, w których m.in. podane są składniki odżywcze, korzyści z tego płynące. Podstawowe informacje, które są nam podane są poparte także działaniami. Mam tutaj na myśli to, które z produktów warto zastąpić albo jak nie naciągnąć sobie zbytnio mięśni. Powiem szczerze, że może wam się z początku wydawać, że książka jest za bardzo medyczna. Nieprawda. Przez ostatnie 1,5 miesiąca pracuje nad artykułami stricte medycznymi i ta książka to nie tylko medycyna. Choć też mi się tak wydawało na początku. 

Cameron chcąc być bliżej nas w swoim wstępie zwraca się bezpośrednio do nas – książka dla nas, od kobiety takiej samej jak my – Diaz. Dedykowana każdej kobiecie, bo każda z nas jest piękna na swój indywidualny i właściwy sposób. Problemem wielu poradników, jest fakt, że nie są one lekkie i nie są napisane łatwym i szybko przyswajalnym językiem. Większość tego typu książek za bardzo się wymądrza i wiele rzeczy zapisanych w sobie nakazuje. Dlatego traktowałam poradniki z przymrużeniem oka. Poradnik powinien radzić, a „Ja kobieta” właśnie jest takim poradnikiem. Życzliwym i wiarygodnym. Nie jest tylko poparty informacjami jak już wspomniałam, ale także posiada niemałą motywację, która popycha nas w głąb samych siebie i pozwala zastanowić się nad naszym zdrowiem i samopoczuciem.

„Ja kobieta. Jak pokochać swoje ciało” jest przeznaczona dla osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu. Szukają dobrego motywatora i informacji. Myślę, że ta książka pomoże zrozumieć takim osobom podstawowe informacje i postawić na zmiany. Poradnik nie tylko jest dla osób, które dopiero zaczynają ze zmianą swojego stylu życia, ale także dla tych, które już dawno swój styl życia zmieniły. Polecam książkę każdej kobiecie, która chce świadomie podejść do zmiany.

Ja jestem zachwycona tą książką i już poleciłam ją chyba wszystkim moim przyjaciółkom, a za czytanie zabrała się moja młodsza siostra i stwierdziła, że książki mi już nie odda.

5 komentarzy

 1. Bardzo lubię Cameron Diaz, ale mam dość mocne wrażenie, że to nie ona napisała tę książkę XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem Ci, że książkę przeczytałam tę książkę, ale czy to nie ona pisała, to w sumie nie zastanawiałam się nad tym ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytałabym tę książkę, zwłaszcza, że tak ciekawie o niej piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się być ciekawa, chociaż za cenę katalogową raczej bym jej nie kupiła. Może kiedyś trafię na nią na jakiejś mega promocji ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli tylko będziesz miała okazję, polecam :)

  OdpowiedzUsuń