#52 - Jak nauczyć się być asertywnym?

Lubię czytać poradniki. Sprawia mi to niesamowitą frajdę i radość. Sama nie wiem, dlaczego? Może po prostu lubię pogłębiać swoją wiedzę w różnych dziedzinach. „Ten typ tak ma” jak to mówi moja mama. Uważa, że przez moje studia i zamiłowanie do zawodu staram się być jak najlepszą dziennikarką, blogerką i recenzentką. Kochana mama. Zawsze potrafi znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytania.

W trakcie czytania tej książki człowiek może nauczyć się jak zmierzyć się z Przekleństwem Bycia Miłym. Jednak na samym początku oczywiście dowiadujemy się czy to wspomniane przeze mnie przekleństwo go dotyczy. Książka jest skierowana przede wszystkim do osób, które mają problem z asertywnością i mówieniem „nie”. Autorka książki jest dyplomowanym i certyfikowanym psychologiem. Bardzo często wypowiada się, jako ekspert w dziedzinie psychologii.

Jacqui Marson
Bycie miłym to przekleństwo
Wydawnictwo MUZA
Tłumaczenie Jacqui Marson

Poradnik jest napisany prostym, zwięzłym i przejrzystym językiem. Treść nie jest tak przytłaczająca, a przykłady, ilustracje pomagają nam trochę odpocząć od wiedzy zapisanej na kartkach tej książki. Teoria w gruncie rzeczy przeplata się z praktyką, co w mojej ocenie jest bardzo dobrym sposobem. Kojarzy mi się ten sposób z moimi studiami, ponieważ tam także stosowano taki sposób nauki. Teoria połączona z praktyką, która jest ważniejsza. Dzięki temu jesteśmy w stanie więcej dostrzec. I co najważniejsze nie czujemy się jak pacjent, który leży na kozetce u terapeuty. Odebrałam te wszystkie informacje, jako rozmowę z autorką. Moim zdaniem przykłady w tej książce są najważniejsze. Poznając konkretne problemy jesteśmy w stanie zaobserwować czy podane sytuacje w jakiś sposób nas odzwierciedlają.
 
Nie można zapomnieć o tym, że autorka książki wykazała się także szeroką wiedzą na temat, którego się podjęła. Nie podała swoim czytelnikom tylko suchych informacji, ale podała przy tym możliwości, które mogą nam pomóc zmienić nasze nastawienie. Ćwiczenia, które zaproponowała swoim czytelnikom są proste w wykonaniu i bez wątpienia każdy, kto zdecyduje się spróbować podoła temu zdaniu. Zaletą książki jest też fakt, że nie musimy czytać jej za porządkiem (ja tak robiłam) przeskakiwałam z rozdziału do innego rozdziału i w gruncie rzeczy w swój własny sposób poukładałam sobie, czym jest zjawisko Przekleństwa Bycia Miłym.

Książka Jacqui Marson jest dobrym poradnikiem. Autorka broni się w nim nie tylko dobrym stylem i warsztatem pisarskim, ale także humorem. Książkę polecam każdemu, kto ma problem z asertywnością. Myślę, że ta pozycja pozwoli wam zrozumieć, że warto nauczyć się mówić „nie” i być bardziej stanowczym.
 

3 komentarzy

 1. Potwornie zaintrygowała mnie ta okładka z kaktusem, gdyż akurat te rośliny kocham! Ja raczej nie mam problemu z mówieniem nie, ale mogłabym przeczytać ten poradnik właśnie dla samego kaktusa z okładki :D
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać! Książka stworzona dla mnie.

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Od momentu pojawienia się tej książki na rynku mam w planach jej zakup. Nie dość, że cudowna okładka, to jeszcze poradnik i to tak dobrze oceniany!

  OdpowiedzUsuń