• ARTYKUŁY
  Przeczytaj artykuły związane z tematyką książkową i nie tylko! Chcesz nas poznać i dowiedzieć się, co polecamy? Znajdziesz to tutaj - sprawdź teraz! ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • CYKLE KSIĄŻKOWE
  Tutaj poczytasz o wszystkich cyklach książkowych, które są obecnie prowadzone na stronie ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
 • RECENZJE
  Wszystkie recenzje dostępne w jednym miejscu! Zajrzyj tutaj ♡
  CZYTAJ WIĘCEJ
Witaj!
Cześć, witamy Cię na blogu prowadzonym przez dwie, zupełnie różne dziewczyny, które połączyła miłość do książek! ❤ Znajdziesz tu szeroką gamę gatunków, opinii i wrażeń około-książkowych. Śmiało, rozejrzyj się tutaj!

Mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej ❤
CHCESZ PODJĄĆ Z NAMI WSPÓŁPRACĘ?
CZYTAJ WIĘCEJ

#16 - To życie jest trudne

Ta powieść mnie bardzo mocno zaskoczyła i sprawiła, że popłynęły mi łzy. Jeśli szukacie wyciskacza łez to polecam tę pozycję książkową.

Główną bohaterką jest 17-letnia Mia Hall, która ma do podjęcia bardzo poważą decyzję w swoim życiu. W tragicznym wypadku samochodowym, giną jej rodzice i młodszy braciszek. Mia z kolei tkwi w stanie dziwnego zawieszenia. Widzi wszystko, co dzieje się wokół niej, tzn. jak zachowują się jej najbliżsi, a ona sama musi podjąć decyzję o tym, co ma zrobić. W końcu ma dwa wyjścia, albo walczyć o życie i pozostać albo poddać się i umrzeć. Ten dylemat rozstrzyga się spleciony z retrospekcjami i uczuciami innych bohaterów.

Uświadamiam sobie nagle, że umieranie jest proste. To życie jest trudne.

Zostań, jeśli kochasz to książka, która bez zwątpienia pochłonęła mnie całą od pierwszych stron. Przeczytałam ją w zaledwie kilka godzin. Kupując ją miałam także na uwadze ekranizację, która pojawiła się jakiś czas temu, a ja, jako mol książkowy, pierwsze wolę przeczytać książkę, a potem złapać się za ekranizację. Zapewne wrócę do tej książki jeszcze wiele razy ze względu na historię, którą bardzo cenię, a także na to jak jest uduchowiona i przekazuje to, co w życiu każdego człowieka jest najważniejsze. 

Gayle Forman
Zostań, jeśli kochasz
Jeśli kochasz #1
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Tłumaczenie Hanna Pasierska

Akcja książki trwa 24 godziny, poszczególne rozdziały mają przypisaną konkretną godzinę. W ciągu tego czasu nasza główna bohaterka i narratorka będzie wszystko opisywała i wspominała. Spodobał mi się ten zabieg, który wymyśliła sobie autorka książki. To dla mnie wielki plus!

Mia jest cichą i nieśmiałą dziewczyną, która gra na wiolonczeli (terminologia z muzyki poważnej wpleciona w książkę, kolejny duży atut tej książki). Wędrując z Mią po kartach jej wspomnień poznajemy także jej przyjaciółkę – Kim oraz chłopaka – Adama. Również dowiadujemy się więcej o relacjach Mii z rodziną. Autorka potrafi grać na uczuciach czytelnika, doskonale dobrane sytuacje, uczucia, tak, aby pobudzały odpowiednie ośrodki w mózgu. W książce brak jakiś szalonych zwrotów akcji, wielkich kłótni rodziców, romansów i innych takich podobnych rzeczy, jakich teraz pełno, ale mogę was zapewnić, że jest to ciepła bardzo przejrzysta i szczera historia o miłości, rodzinie, przyjaźni.
 
Moją sympatię wzbudził Adam – chłopak Mii. Ich miłość według mnie odbiega od tych młodzieńczych miłości, została pokazana ona bardzo dojrzale i na poziomie. Nie ma w niej zdrad, jakiejś wielkiej czasem niekończącej się dramy. Tutaj raczej są rozmowy, o tym, co ich czeka i sposobie ich rozwiązania. To też wielki atut. W sumie zaczynam się zastanawiać czy są jakieś minusy dla mnie. Ach tak, tytuł, ale tego nie da się zmienić i bardzo mnie to nie razi. Choć chyba wolałabym tytuł z pierwszego wydania książki. Utwór nie jest długi – 248 stron, ale naprawdę czyta się ją dość szybko.

Czasem człowiek dokonuje w życiu wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka.

Podsumowując, szczerze polecam wam książkę Zostań, jeśli kochasz. Historia niezwykłej, ale bardzo pięknej szczerej młodzieńczej miłości, która ma swoje wzloty i upadki, opowiada także o przyjaźnie i rodzinie. Może nam się wydawać, że to banał, banałem poganiany, prawda? Ale podkreśla ona także, że życie jest bardzo cenne i tak naprawdę bardzo trudne. Warto przeczytać tę pozycję. Zachwyci, wzruszy, zatrzyma nas abyśmy pomyśleli o tym, co nas otacza i może zmienili jakoś swoje życie? Kto wie…

Dajcie mi znać w komentarzach, czy przeczytaliście książkę i jakie były wasze odczucia po przeczytaniu. A może zachęciłam was do przeczytania? 
 

Komentarze

 1. U mnie leży na półce już tak długo i wciąż nie mam czasu, bo wiele innych książek mnie pogania, ale skoro mówisz, że w kilka godzin ja przeczytałaś to chyba się za nią wezmę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam film i bardzo mi się podobał :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz