Każde życzenie ma swoją cenę, a ile warta jest miłość? - recenzja książki #204 - Jessica Khoury „Zakazane życzenie”

Monday, April 17, 2017

Magiczna, romantyczna i olśniewająco napisana - ta powieść to rzadki, błyszczący klejnot. Taki komentarz został umieszczony na okładce książki i ja się z nim zgadzam. Dawno nie czytałam tak dobrej powieści, a wielkim plusem dla mnie jest fakt, że historia została zaczerpnięta z Baśni tysiąca i jednej nocy, a ja uwielbiam ten zbiór opowieści.

Myślę, że Aladyna nikomu nie muszę przedstawiać, każdy mniej lub bardziej zna jego historię. Autorka Jessica Khoury do napisania swojej najnowszej powieści, którą podbiła moje serce, mam wrażenie, że bardzo dobrze się przygotowała. Zaczerpnięty motyw z Baśni tysiąca... to najlepsze co mogłam znaleźć zaczytując się w „Zakazanym życzeniu”. Głównymi bohaterami są Aladyn i Zahra, która jest dżinem. Przed wielu, wielu laty została zamknięta w lampie za to, że wywołała wojnę i co najważniejsze zdradziła swoją panią. Pewnego dnia dzięki Aladynowi Zahra może wyjść z lampy. Złodziej bowiem ukradł pierścień, który doprowadził go do dżina, ale nie wie też na samym początku kim jest dżin, którego znalazł. Niemniej jednak skoro Aladyn dostał dżina, ten może spełnić jego trzy życzenia. Jedynym haczykiem w tym wszystkim jest to, że każde życzenie ma swoją cenę. Książę złodziei ma swój plan, bowiem chce by dżin pomógł mu w zemście na osobie, która zabiła jego rodziców. Jednak to nie jedyna rzecz, jaka się dzieje, ponieważ Zahra dostaję propozycję wolności od samego króla dżinów Naradukha. Jedyne co musi zrobić to uratować syna Naradhuki. Czy Zahra zgodziła się na układ jaki zaproponował jej król? Co z zemstą Aladyna? I czy dżin, który za zdradę swojego pana już raz trafił na pięćset lat do lampy, znów mógłby posunąć się do tego samego?

„Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszystkim zasadom”.

Autor: Jessica Khoury
Cykl: The Forbidden Wish #1
Wydawnictwo: SQN
Strony: 377

Bohaterowie tej książki od pierwszej strony skradli moje serce. Zahra to dżin mocny i bardzo pewny siebie. Można by rzec, że jest arogancka, wredna i bardzo samolubna, ale tak nie jest. To tylko takie powierzchowne cechy, jakie możemy zauważyć. Jednak wcale jej się nie dziwię, ponieważ siedzieć przez pięćset lat w małej lampie to przecież musiało być bardzo nie wygodne. To właśnie Zahra jest narratorem tej opowieści i mimo że mamy wrażenie, że jest złą osobą to pod tą całą powierzchnią niezbyt przyjemnych cech charakteru znajdujemy dziewczynę o ciepłym sercu. Aladyn to chłopak pewny siebie, pełen złości i uporu. Widać, że autorka musiała bardzo wczytać się w niektóre historie zaczerpnięte z Baśni tysiąca i jednej nocy, bo stworzyła coś bardzo intrygującego, a zarazem uroczego.

Muszę przyznać, że pierwszy raz spotkałam się z tym by w książce pojawiły się dżiny. Zawsze jestem w niemałym szoku gdy coś nam znanego z dzieciństwa jest napisane w oparciu o coś co znamy, ale jest to zupełnie coś innego i nieoczywistego zarazem. „Zakazane życzenie” to dla mnie bez zwątpienia jedna z nowości na polskim rynku wydawniczym. To pierwsza taka książka z takim wątkiem, który nie pozwala o sobie zapomnieć. To historia o miłości, ale też o zaufaniu i o oddaniu. Książka wspaniała i wciągająca. Polecam!

Może spodobają Ci się te posty

7 komentarze

 1. Kupie sobie egzemplarz na Pyrkonie :)

  ReplyDelete
 2. Ja jeszcze się waham, czy sięgnąć po tę książkę. Mimo tylu pozytywnych recenzji nadal nie jestem do niej przekonany...

  ReplyDelete
 3. To jest pierwszy tom? Ale super!
  Własnie miałam ją czytać w święta, ale jeszcze nie miałam czasu :P
  Nie mogę się doczekać powrotu do krainy Aladyna z dzieciństwa!

  ReplyDelete
 4. Pozycja, która jest na mojej liście książek do przeczytania! Na pewno po nią sięgnę i mam nadzieję, że się nie zawiodę :)
  aga-zaczytana.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Miałam takie same odczucia co do tej powieści co Ty :)

  ReplyDelete
 6. Też nigdy nie spotkałam się z taką tematyką książki, dlatego chętnie ją przeczytam, bo zapowiada się naprawdę interesująco :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Cudowna książka <3 I jak przepięknie wydana *.*

  Zabookowany świat Pauli

  ReplyDelete

Obserwatorzy

Google+

lubimyczytac.pl