Recenzja #129 - Roman Dziewoński „Irena Kwiatkowska i znani sprawcy”

Thursday, June 30, 2016

W końcu jestem po sesji. Nie mogłam doczekać się tego dnia kiedy będę mogła odłożyć wszystkie notatki i zająć się czytaniem i prowadzeniem bloga. Czuję, że trochę go zaniedbałam, a jakby tego było mało gdzieś wyparowała moja karta ze zdjęciami i jestem trochę jak bez ręki, bo nie będę mogła pokazać dokładnie jak książka się prezentuje i jaka jest śliczna. Panią Irenę doskonale pamiętam i znam. To ulubiona aktorka mojej mamy. Ponadto to przecież znana wszystkim Kobieta Pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Była wspaniałą, utalentowaną, kochaną i bardzo mądrą kobietom.

Autor: Roman Dziewoński
Tytuł: Irena Kwiatkowska i znani sprawcy
Seria: -
Wydawnictwo: Szelest
Strony: 375

Jeśli myślicie, że książka to tylko biografia o Irenie Kwiatkowskiej to niestety, ale muszę was rozczarować, ponieważ to zupełnie coś innego. To nie tylko biografia, która przybliża nam życiorys pani Ireny, ale i spora ilość informacji o jej twórczości. Autor w mistrzowski sposób napisał tę biografię, ponieważ przez to lekkie pióro książkę czyta się niezmiernie szybko. I choć jestem osobą, która nie mogła uczestniczyć w jakiś sposób w rozwoju kariery pani Ireny, to moi rodzice już mogą trochę bardziej się wypowiedzieć na ten temat. To właśnie dzięki nim wiem, w których serialach grała i co najważniejsze, chętnie je oglądałam. Mówię tutaj o kultowych serialach takich jak: „Czterdziestolatek”, „Wojna domowa” czy „Zmiennicy”. Każdy z nich ma swój indywidualny styl i widać w nich tak jak zostało to opisane w książce jaką kobietą była pani Kwiatkowska. Słynny cytat kobiety pracującej, chyba więcej nie muszę pisać?

Oprócz biografii, na której oparł się autor czytamy o wypowiedziach i tekstach artystki. Mamy odniesienie do wielu spraw, które były dla niej w życiu ważne. Nie miałam też większego problemu z odróżnieniem kiedy autor wtrąca swoje trzy grosze, a kiedy czytamy np. wypowiedzi autorki. Dzięki takim małym zabiegom wprowadzonym w książkę wydaje się ona bardziej atrakcyjna i ciekawsza. Podobało mi się, że jej kariera została ukazana z każdej możliwej strony, dzięki temu możemy zauważyć jak ta praca jest ciężka i nie takimi pięknymi różami została usłana. Wiele z tych informacji nie naruszały prywatności co jest wielkim plusem, ponieważ ostatnio kiedy czytałam podobną książkę biograficzną czułam się zniesmaczona. Autor pisząc sylwetkę tej przecudownej kobiety przemyślał wszystko i ułożył każdą informację tak by była to logiczna i spójna wypowiedź na ten temat.

„Irena Kwiatkowska i znani sprawcy” to bardzo dobra książka, która z pewnością spodoba się tym, którzy kochają polskie kino. Książka na pewno trafi w gusta osób, które są nieco starsze ode mnie bądź są w wieku moich rodziców. Jest to ciekawa lektura która jest jedną wielką inspiracją, która pokazuje, że wszystko w życiu jest możliwe jeśli bardzo się tego chce. I mimo że pani Ireny nie trzeba przedstawiać, to uwierzcie, że po przeczytaniu tej książki będziecie mocno zdziwieni tak jak ja.

P.S. Moja mama powiedziała, że mi ją zabiera i nie odda. Coś czuję, że lektura pochłonie ją do reszty :)

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szelest!

Może spodobają Ci się te posty

1 komentarze

  1. Chętnie sięgnę po tą pozycje, bardzo ceniłam jej aktorstwo :)

    ReplyDelete

Obserwatorzy

Google+

lubimyczytac.pl