Po turecku #3

Serial, o którym chce Wam dzisiaj opowiedzieć to turecka adaptacja japońskiego serialu MATKA. Gdy obejrzałam pierwszy odcinek tej pięknej opowieści to nie mogłam opanować łez. Serial opowiada o tym, że aby być matką nieważne są więzy krwi.

Fabuła Anne to opowieść o różnych obliczach kobiet, to różne spojrzenie na macierzyństwo. Zeynep jest młodą kobietą, która boi się bliskości z powodu odrzucenia. Gdy została porzucona przez matkę i trafiła do domu dziecka została adoptowana przez bogatą kobietę o imieniu Cahide i otoczona wielką czułością. Jednak Zeynep i tak czuła się samotna i wyrosła na introwertyczkę. Młoda kobieta po ukończeniu studiów podejmuje pracę jako nauczycielka, ale traktuje te pracę jako konieczność przed innymi zobowiązaniami. W szkole poznaje ona dziewczynkę o imieniu Melek, która jest bardzo wesołym i pracowitym dzieckiem, ale i ma ona swoje tajemnice, ponieważ w domu używana jest przemoc emocjonalna oraz fizyczna względem niej. Pewnego dnia Zeynep dostaje telefon, że została zakwalifikowana do podróży badawczej i przed wyjazdem postanawia pożegnać się z dziewczynką. Gdy przyjeżdża do jej domu znajduje Melek w worku na śmieci i decyduje się podjąć ryzykowny krok, by ją uratować.


Uwierzcie mi, że starałam się, by opowiedzieć Wam o tej fabule jak najmniej, ale treściwie, ponieważ nie da się tego opisać w taki sposób, by oddać temu wszystkiemu całkowity sens. To trzeba zobaczyć, by zrozumieć i gdy Wy zdecydujecie się na ten serial to warto mieć przy sobie chusteczki. Serial momentami jest bardzo okrutny i brutalny, a to w jaki sposób zostały te wszystkie wydarzenia przedstawione potrafią przyprawić o dreszcze. Rzadko jakikolwiek serial wywołuje u mnie łzy, ale gdy w pierwszym odcinku zobaczyłam Melek w worku na śmieci to łzy same wcisnęły mi się do oczu. Na dodatek ta adaptacja turecka została nagrodzona Specjalną Nagrodą za tak dobre odwzorowanie i przedstawienie tego problemu. Nie patrzyłam na oryginalną wersję, ale przypuszczam, że jest równie mocna jak ta.


Teraz kilka słów o bohaterach tej historii:
  • Zeynep Gunes - młoda dziewczyna, która jest fotografem. W przeszłości została porzucona przez matkę i adoptowana przez Cahide. Gdy znajduje dziewczynkę coś w niej pęka i postanawia jej pomóc za wszelką cenę.
  • Melek Akcay - dziewczynka, której pomaga Zeynep. Jej matka jest kobietą do towarzystwa, a ojczym znęca się nad nią i jej nie akceptuje. Gdy znajduje ją Zeynep i proponuje, że się nią zaopiekuje, mimo początkowych wahań dziewczynka zgadza się i zostaje ze swoją nauczycielką.
  • Gonul Aslan - kobieta, która odbyła karę w więzieniu, której nie popełniła, ale zrobiła to, ponieważ chciała chronić swoje dziecko.
  • Sule Akcay - matka Melek, która w ogóle nie interesuje się swoim dzieckiem i nie ma oporów, aby wyrzucić swoje dziecko na śmieci. W przeszłości zanim stała się tą kobietą, którą jest teraz była zupełnie inna, ale po stracie męża straciła chęć do życia.
  • Cengiz Yildiz - partner Sule, który czuwa nad nią i razem z nią prowadzi rozwiązłe życie. Okrutny i brutalny. Nie cofnie się przed niczym żeby osiągnąć swój cel i żyć na dobrym poziomie.
  • Cahide Gunes - adopcyjna matka Zeynep. Mimo że dziewczyna nie jest jej biologiczną córką kocha ją i gdy córka popełnia błędy stara się jej pomóc.
  • Ali Tezel - dziennikarz, który interesuje się sprawą Melek i rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Mężczyzna ma też swoje doświadczenia, które nie pozwalają mu patrzeć biernie na tę sprawę.
Serial można obejrzeć z napisami polskimi.

0 comments