Powieść oparta na faktach - recenzja książki #199 - Chrissy Cymbala Toledo „Dziewczyna z piosenki”

Książki oparte na faktach potrafią zaskoczyć i sprawić, że czytelnik zaczyna rozmyślać nad własnym życiem. Dawno nie czytałam powieści z tego gatunku i „Dziewczyna z piosenki”, odnowiła moją chęć sięgnięcia po coś podobnego.

Powieść przepiękna, opowiadająca o tym, że czasem trzeba zabłądzić, aby odnaleźć swoje miejsce. W to wszystko bardzo silnie wpleciona wiara do Boga. Książkę czytałam z wielkim skupieniem i byłam pod wrażeniem. Chrissy, którą poznajemy od małego zmienia się, na naszych oczach, ale nie to jest najpiękniejsze. Najbardziej ujął mnie fakt upadku i tego, jak doświadczenia wpłynęły na całkowitą zmianę życia. Autorka książki była córką pastora w jednej z biedniejszych części Brooklynu. Od małego widziała ludzki dramat, jaki można było dostrzec w oczach każdego kogo mijała na ulicy. Najprościej ujmując dziewczyna od małego była nauczona, że nie należy być obojętnym na ludzkie cierpienie. Mimo tego jej rodzice starali się, by w domu niczego jej nie brakowało i faktycznie zrobili co tylko w ich mocy, by tak było.

Autorka: Chrissy Cymbala Toledo
Tytuł: Dziewczyna z piosenki
Wydawnictwo: Dreams
Strony: 285

To co wyróżnia książki autobiograficzne to ich przesłanie, które się kryje między wierszami. Czytelnik otrzymuje prawdziwą opowieść opartą na faktach, to prawda, ale ważniejsze jest jakie wartości z niej wyniesie. Chrissy żyła w kochającym domu, otoczona miłością rodziców i najbliższych. Wartości jakie jej wpajano, były piękne. To jednak nie uchroniło ją przed złymi wyborami i brakiem akceptacji samej siebie. Dziewczyna musiała zabłądzić, by później odnaleźć swoją drogę i tak postanowiła stworzyć dziewczynę z piosenki. Taki sposób pomógł jej dostrzec to czego wcześniej nie widziała i jak to mówią. Czasem gdy człowiek dotyka dna i nie widzi już nic, wtedy pojawia się światełko w tunelu i powoli wszystko zaczyna się zmieniać.

Sama nie wiem co mogłabym Wam opowiedzieć o tej książce żeby niczego nie zdradzać. Dlaczego nie chce tego robić? Ponieważ uważam, że ta autobiograficzna książka jest warta przeczytania i dowiedzenia się samemu, co tak naprawdę spowodowało upadek i próbę odzyskania równowagi. To przepiękna historia, przy której nawet zaczęłam płakać. Każdy z nas w swoim życiu miał chwile załamania i brak chęci do czegokolwiek, ta książka opowiada o tym, że wszędzie jest nadzieja i gdy ją zauważymy trzeba się jej złapać, bo wtedy ta mała iskierka może zaprowadzić nas do szczęścia. Książka jest idealna dla osób, które zaczytują się w takich powieściach, ale i polecam każdemu, kto tylko czuje się nią zainteresowany.

5 komentarzy

 1. Jestem bardzo zaintrygowana tą ksiażką

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm, zaciekawiłaś mnie. Dawno nie czytałam biografii, a ten tytuł...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem na prawdę ciekawa tej książki. Gdy tylko pojawi się ona w mojej bibliotece, na pewno po nią sięgnę :)
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie chce ją przeczytać 😍

  Buziaki
  coraciemnosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się świetnie. W dodatku skoro jest oparta na faktach, to ja to kupuję :)

  czytamogladampisze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń