Polska B i Polska A - recenzja książki #195 - Urszula Sowińska „Wybrany”

„Wybrany” to książka z gatunku literatury współczesnej napisana przez polską autorkę - Urszulę Sowińską. Powieść tajemnicza, trzymająca w napięciu swojego czytelnika, do granic jego wytrzymałości. Pozycja bardzo mocno osadzona na realiach polskiego życia.

Do książki podchodziłam z wielką rezerwą, ponieważ sama nie wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. Tak jak wspomniałam już we wstępie, książka jest życiowa, ponieważ nie mówi o nie wiadomo jakich problemach. Są to te sprawy, z którymi borykamy się na co dzień, m.in. jak przeżyć za marną wypłatę cały miesiąc, zapłacić za mieszkanie lub polubić robotę, do której chodzimy dzień w dzień, ale jej nie lubimy.

Autor: Urszula Sowińska
Tytuł: Wybrany
Cykl: -
Wydawnictwo: W punkt
Strony: 303

Główny bohater - Staszek, jest młodym człowiekiem z dyplomem w kieszeni. Ambitny i bardzo inteligentny, ale pracuje w supermarkecie i nie za bardzo podoba mu się perspektywa życia w biedzie. Ta rzeczywistość, w której przychodzi mu żyć dla niego samego jest czymś co wpędza go w poczucie winy, silnie widać w jego osobowości, że nie akceptuje takiego stanu rzeczy. Zwłaszcza, że studia, na które wyjechał z domu rodzinnego są tylko dla niego dumą napisaną na papierze. Dlatego też Staszek decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i za wszelką cenę zdobyć to o czym marzy. Do czego posunie się główny bohater, by osiągnąć swój cel? 

Fabuła tej książki jest bardzo tajemnicza. Czytając ją nie dostajemy od razu wszystkich odpowiedzi. Autorka dawkuje wszystkie informacje z wielkim wyczuciem, co jeszcze bardziej pozwala nam wejść w jej powieść i zrozumieć wszystkie emocje jakie się w niej pojawiają. Główny bohater jest wyjęty z codziennego życia. Widać jak ambicje i pragnienia są marzeniem, ale zderzają się z jedną wielką ścianą rzeczywistości. To nie tylko wachlarz emocji pozytywnych, ale i tych negatywnych, bo oprócz może złudnego jakiegoś poczucia, pojawia się zazdrość, że inni mają lepiej, ale nie on sam.

Powieść napisana z wielkim zaangażowaniem i zadbaniem o najmniejsze szczegóły. Książkę czyta się szybko i bardzo miło spędza się z nią czas. Chciałabym móc Wam powiedzieć co się dzieje na kartkach tej powieści i do czego posunął się Staszek, ale uważam, że to musicie odkryć sami. Według mojej opinii to jest najważniejsza część książki, bo później jest zakończenie, które bardzo mnie zaskoczyło. To była dla mnie przyjemna lektura, więc polecam każdemu, kto myśli o niej, ale nie jest pewny. Myślę, że może ona zaskoczyć i jest warta uwagi.

1 komentarz