Czasami to los za nas decyduje, jak będzie wyglądało nasze życie – recenzja książki #243 – Nicola Yoon „Słońce też jest gwiazdą”

Tuesday, July 25, 2017

Poprzednią książkę Nicoli Yoon, przeczytałam na jednym wydechu. Była przepiękna. Czy „Słońce też jest gwiazdą”, również mnie zachwyciła? Zdradzę ten sekret już teraz: tak i to jedna z nowości, którą trzeba przeczytać.

Natasha od ósmego roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale przez jeden błąd jej ojca, wychodzi na jaw, że jej rodzina przebywa w kraju nielegalnie i wciągu doby zostanie deportowana na Jamajkę. Świadomość tego, że straci swoje dotychczasowe życie bardzo frustruje dziewczynę, ze wszystkich sił, pragnie zostać. To w ciągu kilku następnych godzin doświadczy czegoś niesamowitego, ponieważ na swojej drodze spotyka Daniela. Czy mimo tak krótkiego czasu, ta dwójka obdarzy się uczuciem? 

Autor: Nicola Yoon
Tytuł: Słońce też jest gwiazdą
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Strony: 334

Historia przedstawiona w najnowszej książce pani Yoon nie skupia się tylko na dwójce bohaterów. Jej konstrukcja bardzo mnie zaskoczyła, ponieważ to książka dotykająca wiele problemów, z jakimi boryka się dzisiejszy świat. Prawda o rasizmie, religii, kontaktach między ludzkim lub ubóstwie. Choć to tylko ułamek tego, co mogłabym wymienić, ponieważ ta powieść nie jest prosta. I choć Daniel i Natasha dobrze obrazują świat, który istnieje wokół nas to i tak trudno jest się postawić, w jakiejkolwiek przedstawionej sytuacji. Cała akcja książki toczy się przez 12 godzin.

Natasha jako bohaterka bardzo mi się spodobała. Od samego początku musiała walczyć o to, aby zostać w miejscu, które kocha i uważa za dom. Jamajka była dla niej obcym światem, który tylko i wyłącznie ją przerażał. W sumie nie można się temu dziwić, ponieważ to w USA miała przyjaciół, plany na przyszłość. Ukazanie przez autorkę okrucieństwa związanego z deportacją też mi się podobało, jak również pomoc urzędnika, który dał jej kontakt do prawnika, który podobno mógł jej pomóc. Z kolei Daniel, którego Natasha poznała przez przypadek, również nie miał łatwego życia. Zawsze żył w cieniu starszego brata. Nie podoba mu się też wiele innych spraw, o których decydują jego rodzice. I choć tak naprawdę on chce zająć się czymś innym nie za bardzo ich to interesuje.

„Słońce też jest gwiazdą” to kolejna świetna powieść, która jest równie wspaniała jak „Ponad wszystko”. Książka pokazująca determinację, która pojawia się, gdy człowiekowi na czymś bardzo zależy. Powieść autorstwa Nicoli Yoon to idealna historia na wakacje. Polecam!

Może spodobają Ci się te posty

4 komentarze

 1. Miałam ją już w rękach i szłam do kasy, ale się rozmyśliłam. Teraz zaczynam żałować, bo słyszę o niej wiele pozytywnych opinii. Szkoda, ale łatwo da się to naprawić przy następnej wyprawie do księgarni.
  Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 2. Bardzo mnie ciekawi ta książka ^^ Kiedyś przeczytam :D

  Zabookowany świat Pauli

  ReplyDelete
 3. "Ponad wszystko" bardzo mi się podobało, zwłaszcza forma, i widzę, że Yoon także tutaj zaprezentowała coś oryginalnego. Kiedyś się skuszę. :)

  ReplyDelete
 4. Przepiękna okładka, która od razu mnie zachwyciła, do tego zarys fabuły do mnie przemawia, a Twoja recenzja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że trzeba sięgnąć! :)

  http://chaosmysli.blogspot.com

  ReplyDelete

Obserwatorzy

Google+

lubimyczytac.pl