Dlaczego blogujesz?

Wednesday, July 15, 2015Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego blogujecie? Niby proste pytanie, a powiem szczerze, że potrafi przysporzyć zagadkę, którą ciężko rozwiązać. Pozwólcie, więc że chwycę na mój kubek z herbatą, na którym pisze „Masz w sobie to coś” i zrobię rozkminę na temat blogowania i blogosfery. Dodam, że to nie będzie ostatni post na ten temat, bo zagłębiając się w ten post, zauważyłam kilka innych ważnych kwestii. Jednak te warto opisać w kolejnych notkach. :)

Blogowanie jest teraz modne, jak sukienka w żółte kwiatki na lato dla kobiety lub najnowsze nowinki technologiczne dla mężczyzn. Kiedyś blogi traktowane były, jako „dobra odskocznia” od codziennych zajęć. Dziś rozwinął się na tyle, że traktowany jest, jako narzędzie pracy. Blogi połączone z kanałem YouTube stworzyły najciekawszy pomysł na realizację swoich marzeń. Swoją kreatywnością, pomysłowością i zaangażowaniem przyciągają coraz większe grono użytkowników, ale i odbiorców.

Zastanawiając się nad pytaniem, które sobie postawiłam, z początku moją odpowiedzią było: „bo tak lubię spędzać czas”, ale im dłużej nad tym się zastanawiam wiem, że moja odpowiedź będzie zdecydowanie dłuższa. To wszystko rozpoczęło się od pomysłu. To jest taki pierwszy impuls w założeniu bloga. Nasz indywidualny i niesamowity pomysł. Ktoś może się zaśmiać i powiedzieć, że to bzdura, ponieważ ktoś już wcześniej założył podobnego bloga o tej samej tematyce. Faktycznie, to prawda i być może autor tego bloga jest świetny w tym, co robi, ale skoro on mógł to ja również spróbuję. Próba nie strzelba, a często zdarza się, że działając w obrębie jakiejś tematyki zyskujemy nowych znajomych, których interesuje to, co nas. Mogę powiedzieć, że blog jest dla mnie szpilki, które zdobią kobiece nogi. Porównałam bloga do szpilek bo uważam, że jeśli ktoś decyduje się na założenie takiej platformy to musi ona w jakiś sposób wzbogacać jego wnętrze. Mimo że nikt go nie widzi, to my autorzy czujemy satysfakcję z tego co wstawiamy. W końcu czytają nas inni użytkownicy.

Uwielbiam blogi, które są barwne, a ich posty są przemyślane i dobrze zedytowane. Wiem, że to może dziwnie brzmieć, ale przez trzy lata studiowania dziennikarstwa mam bzika na punkcie adiustacji i redagowania tekstów. Oczywiście, mi też zdarzają się błędy i nie zdziwię się, jeśli po publikacji tego tekstu znajdę w nim jeszcze milion różnych błędów. Blog to nic innego jak hobby, które aby rozkwitnąć do komunikowania się z innymi potrzebuje Internetu. Nie raz złapałam się na tym, że więcej dowiedziałam się z bloga osoby, która interesuje się fotografią niż ze specjalistycznych porad na innej stronie internetowej.

Rozwijając swoją pasję, stajemy się znawcami danej dziedziny, co jak już wspominałam pomaga nam dołączyć do pewnej określonej społeczności. Wiem, że jest kilka typów blogerów (o tym w innym poście), którzy determinują środowisko blogerskie według mojej oceny. Czy traktuje siebie, jako blogera w pełnym wymiarze czasu? Nie. Oczywiście wkładam w to serce, mówię o sobie, że jestem blogerką. Mimo wszystko potrafię to jakoś rozdzielić. Znajduję jak na razie czas na wszystko i mam nadzieję, że to się nie zmieni. To raczej dla mnie forma odpoczynku i samorealizacji. Zakładając bloga nie liczę na tą wielką sławę, jak szafiarki czy inni lajfstajlowi blogerzy. Czuję, że to nie mój klimat, nie ten target. I rzecz jasna cieszę się, że odnalazłam swoje miejsce w tej cząstce blogosfery.
Być może jesteś podobny do mnie i traktujesz blogowanie podobnie jak ja. Niezależnie jednak od tych powodów uważam, że każdy blog, w którym widać czyjeś zaangażowanie jest warty uwagi. Uwielbiam, kiedy ludzie dzielą się swoją wiedzą i entuzjazmem. Uwielbiam to, że ludzie dzielą się swoimi zainteresowaniami (książki, programy telewizyjne, filmy seriale, sukienki), co powoduje spotkanie przypadkowych wartościowych ludzi. I kocham najbardziej to, że ich wytrwałość jest widoczna częściej niż raz do roku na stronie internetowej.

Czy macie jakieś sugestie dotyczące blogów? Może chcielibyście mi coś polecić, a przeoczyłam to czytając Waszego bloga? Dlaczego Wy blogujecie i co daje Wam blogowanie? :)

Może spodobają Ci się te posty

4 komentarze

 1. Bloguje się zazwyczaj dla pieniędzy :)

  ReplyDelete
 2. Ja bloguję, ponieważ chcę dzielić się z innymi swoim zdaniem. Czasem sobie myślę, że może ktoś trafi na jedną z moich recenzji (nawet przypadkowo) przeczyta tę książkę i okaże się, że to był najlepszy wybór jaki dokonał. Może to trochę naiwne, ale nie raz mam takie myśli. Nie oczekuję żadnej sławy, ja chcę tylko mieć własne miejsce w sieci i dzielić się z innymi tym, co myślę. Po prostu dać jakąś cząstkę siebie.
  Pozdrawiam! :)

  ReplyDelete
 3. bloguję bo lubię. już jako dziecko wyobrażałam sobie, że piszę artykuły do gazety. teraz piszę. nie do gazety a do internetu, ale na jedno wychodzi w sumie. ale to nie to samo co blog. na blogu mogę pisać to co sama chcę i tak jak sama chcę. nikt mi nic nie narzuca, nie poprawia, nie cenzuruje. jestem wolna. dlatego bloguję. bo uwielbiam pisać. zawsze lubiłam.

  ReplyDelete
 4. napisała ostatnio prace licencjacką i przeprowadziłam badania dotyczące motywów zakładanie bloga - faktem jest, ze ponad 70% osób robi to, bo ma ochotę dzielić się własnymi przemyśleniami. I dobrze. To sprawia, że w naszym społeczeństwie mniej ponuraków i ludzi zapatrzonych w siebie, a także tych zamkniętych na innych.

  ReplyDelete

Obserwatorzy

Google+

lubimyczytac.pl