Zmotywuj się!

Thursday, April 02, 2015

Stres może być czynnikiem motywującym. To zaskakująca prawda, pomocny w różnych sytuacjach. Np. wyobraź sobie, że musisz skończyć projekt, nad którym siedzisz dobrych kilka godzin. Bolą cię palce od klikania na klawiaturze. Nie wspominając o plecach. Horror! Stres może dać ci ten impuls, abyś mógł go skończyć. Jednak prawda jest też taka, że wiele rzeczy staje się łatwiejszych do zrealizowania, kiedy jesteśmy zrelaksowani.


Żyjemy w czasach, w których stres niepostrzeżenie wkrada się w nasze życie. Bądźmy szczerzy, kiedy najmniej sobie tego życzymy. Otwiera drzwi i wchodzi z buciorami nie pytając się o to czy to właściwa pora na odwiedziny. Dlaczego tak się dzieje? Łatwo dać się wciągnąć w wir zadań, gdzie nie masz przy sobie jednego konkretnego celu, tylko dwie lub trzy rzeczy na raz. Wiadomo, że wtedy nasza organizacja może podupaść, bo masz do zapłacenia kolejne rachunki, odebrać bratanka z przedszkola, a na dodatek szef albo uczelnia wymagają od ciebie większego zaangażowania. Zanim się orientujemy, nasze życie pędzi tak szybko, że ciężko nam nad tym wszystkim nadążyć. Pojawia się stres. Jednak w początkowej fazie jeszcze jakoś sobie z nim radzisz, ponieważ stajesz spokojnie, rozciągasz się, bierzesz kilka głębokich oddechów i biegniesz dalej załatwiać to, co przed sobą postawiłeś. To jest dobre na krótki okres czasu, później staje się to bardziej uciążliwe i nieznośne. Pojawia się pytanie – co zrobić? – Łatwiej jest powiedzieć sobie, że zrobisz jedno zadanie, a potem przejdziesz do kolejnego. Takim o to sposobem będziemy mieć chęci i motywację do działania. 

Czas by stres miał mniejszą rolę w naszym życiu: (kilka sposobów na to, co możesz zrobić)

1. Coś prostego i wykonalnego. Podczas przerwy na lunch wybierz się na spacer. Dotlenienie mózgu i odpoczynek zdecydowanie ukazują poprawę i odporność na stres. Spacer oczyszcza myśli, a my wracając znowu do pracy nie czujemy ciężaru na barkach. Nie wierzysz? Weź to za dobrą monetę i spróbuj. Nic nie stracisz ;-)
2. Zadbaj o siebie. Nie musi być to wielka rzecz. Czasem biorąc dłuższy prysznic, albo układając włosy tak jak ci się podobają, zwiększamy swoją pewność siebie. Znajdź czas na coś, co zaniedbałeś w ostatnim czasie i poświęć temu odrobinę uwagi. Może będzie to czytanie porannej gazety z kubkiem gorącej kawy? 
3. Drzemka. Niby marnujemy wtedy czas. Bzdura. Prawda jest taka, że każdy czasem potrzebuje się zdrzemnąć. Wystarczy ci dosłownie 20 minut na krótką regenerację sił po pracy. Włącz alarm w telefonie i nastaw go max do 30 minut. (Niektórzy potrzebują więcej czasu, np. ja) Na sen przyjdzie pora w nocy. Tu chodzi o zregenerowanie i postawienie siebie do pionu. 
4. Kiedyś usłyszałam, że medytacja pomaga. Wyśmiałam ten sposób. Do czasu, wszystko jak widać jest przypisane czasowi. Medytacja to praktyka duchowa. Nie wierzyłam dopóki nie spróbowałam, że to naprawdę pomaga uzyskać wewnętrzny spokój, wyciszając zszargane nerwy przez natłok dnia. Zwykłe `ooom zdam ten egzamin ze współczesnych mediów, omm, będę mieć piątkę, omm`. Może nie miałam wpływu na ocenę, ale zmotywowanie siebie, że wszystko będzie w porządku, uspokoiło mnie. No może trochę zadziałało to na ocenę, taką mam nadzieję! I co najważniejsze nikomu to nie zaszkodziło :-)
5. A jeśli problem jest tak duży i masz wrażenie, że to najokropniejsza bestia z nocnych koszmarów. Usiądź przy filiżance kawy, herbaty bądź wybierz, co chcesz z najlepszymi przyjaciółmi. Oni potrafią zdziałać cuda. Czasami mówiąc o rzeczach najbliższym przyczyniamy się do tego, że poziom stresu obniża się i nie czujemy tej presji. Wysłuchanie przez kogoś pomaga wyciszyć obawy i odpocząć. Wręcz uspokoić się mimo wszystkich wątpliwości, jakie zdołałeś nabrać w ciągu dnia bądź dni. 

Ktoś może powiedzieć, że te sposoby są banalne, ale mimo to uważam, że warto wziąć sobie je do serca. Może któraś okaże się pomocna i w jakiś sposób pozwoli na odreagowanie? Czasem zdarzy mi się je stosować, kiedy zwykłe głębokie oddechy bardziej pogłębiają moje zdezorientowanie i zrezygnowanie. 

Powodzenia!

Może spodobają Ci się te posty

0 komentarze

Obserwatorzy

Google+

lubimyczytac.pl